Ölümle sonuçlanan trafik kazaları neden artıyor?

Ölümle sonuçlanan trafik kazaları neden artıyor?

ABD geçtiğimiz gün yayınlanan bir rapor büyük yankı uyandırdı. Ölümle sonuçlanan trafik kazaları her geçen gün iyileşen otomotiv endüstrisine rağmen neden artıyor dersiniz?

Geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yeni bir trafik raporu yayınlandı. Yayınlanan rapor, ölümle sonuçlanan trafik kazalarının oranının bir önceki yıla göre %6 arttığını gösteriyor. Bu rakam herkesi çok etti çünkü son 40 yıldır ölümle sonuçlanan trafik kazaları her geçen yıl azalıyordu.


Otomotiv endüstrisi her geçen yıl iyileşiyor, araçlar daha güvenli hale geliyor ve sürüş destek sistemleri dikkati dağılan sürücülere yardım ederek kazalarda alınabilecek hasarları en düşük seviyeye indiriyor. Ancak anlaşılan, son dönemlerde ya otomotiv endüstrisine bir şeyler oluyor ya da sürücülere.


Bu verinin üzerine giden konsey, yapılan araştırmalar sonucunda oldukça şaşırtıcı verilere ulaştı. Ölümlü trafik kazalarının artmasının sebebi, sürüş esnasında akıllı telefon kullanımı olarak açıklandı.


ABD’deki ortalama bir sürücünü, her bir saatin 3.5 dakikasını akıllı telefonuyla ilgilenerek geçiriyor. Bu konuda daha önce yapılan araştırmalara göre ise akıllı telefona sadece 2 saniye bakmak bile kaza riskini 24 kat artırıyor. Saatte ortalama 90 kilometre hızda giden bir aracın içinde akıllı telefon ile 2 saniye ilgilenmek yaklaşık 60 metrelik mesafeyi görmeden ilerlemek anlamına geliyor.


Bu araştırma ve tespitler ABD için yapılmış olsa da akıllı telefon kullanımı artık ülkemizde de son derece yaygın. Dolayısıyla sonuçların ülkemiz için de benzer olduğunu söyleyebiliriz.


Görüldüğü üzere otomobiller ve sürüş destek sistemleri ne kadar iyileşse de güvenli bir sürüşün kilit anahtarı daima sürücü oluyor. Lütfen trafikteyken akıllı telefonunuz ile dikkatinizi dağıtmayın. Güvenli yolculuklar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS