Son Dakika

Opera’ya verdiği süre doluyor!

A A

22.05.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Şubat ayında, Opera tarayıcısının Norveçli geliştiricisine, bir milyar doları aşan teklif sunan Çinli ortaklığın, tarayıcının yaratıcılarına verdiği süre dolmak üzere.

Opera’ya verdiği süre doluyor!

Başarılı tarayıcı Opera, Avrupa’da kayda değer bir pazar payına sahip olmasına rağmen; gerek Amerika gerekse Uzak Doğu pazarlarında istenen ilgiyi görmüyor. Akıllı telefon ve tabletlerde, beklenildiği gibi Google’ın Chrome tarayıcısından ve Apple’ın Safari uygulamasından faydalanıyor. Microsoft’un öncelikli tercihinin de, Internet Explorer olması doğal. Bu durum, Opera’nın hareket kabiliyeti kısıtlıyor.

Ne var ki Çinliler, başka bir görüşte birleşiyor. Çinli konsorsiyum Golden Brick Silk Road (Altın Tuğla İpek Yolu), Opera’yı satın almak için 1.2 milyar dolar gibi muazzam bir rakamı gözden çıkarmış durumda. Çinli ittifak, kendi ülkesinde satışa sunulacak akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda, Opera’yı öncelikli kılma niyetinde.

Opera

Bununla birlikte, Norveçli yazılım ustasının zamanı azalıyor. 1.2 milyar dolarlık, çoğunluk hisselerini satın alma teklifi Şubat’ta verilmiş ve kararın verilmesi için 25 Mayıs tarihi, nihai zaman olarak atanmıştı. Yani, yazılım uzmanının cevap vermesi için yalnızca ve yalnızca 5 günlük zaman kaldı.

Golden Brick Silk Road sözcüsü, “Eğer 25 Mayıs’ta hisselerin yüzde 90’nını satın alma teklifimiz gerçekleşmez ve Norveçli hissedarlar, çekimser kalırsa, teklifimiz geçersiz olacak. Hiçbir şekilde, son tarih, ileri bir zamana ötelenmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Google Project Ara ne zaman geliyor?

Golden Brick Silk Road, oyunu kurallarına göre oynuyor zira teklif verilen tarihten sonra bile, Norveçli şirketin hisseleri az da olsa değer kaybetmişti.

Opera da, bu gerileyiş nedeniyle, tarayıcısını; yeni bir ad-block sistemi, enerji tasarrufunu artıran yazılımsal geliştirmeler ve VPN özellikleriyle donatmıştı.

Ak koyun ve kara koyun, 25 Mayıs’ta ortaya çıkacak olsa da, pek çok hissedarın teklife sıcak baktığı fısıldanıyor.