Otonom araçlarda gölge sistemi nasıl çalışıyor?

Otonom araçlarda gölge sistemi nasıl çalışıyor?

Otonom araçlarda gölge sistemi son dönemlerin rağbet gören uygulaması olacak gibi görünüyor. Tesla gibi büyük şirketler dahil olmak üzere neredeyse bütün otomotiv kuruluşları otonom araçları daha ileri seviyeye taşımak istiyor.

Uzun yolculuklarda bile adeta misafirmiş gibi davranabileceğiniz otonom araçlar, dünya genelinde bazı kazalara karışabiliyor Bu nedenle tam olarak güvenli olduklarını söylemek mümkün değil. MIT mühendisleri bu tür araçların daha hassas olması için gölge sistemini geliştirdi.


MIT mühendisleri şimdilik bu sistemi sadece kapalı alanda çalıştırdı. Sistem tamamen gölge üzerinden aracın hareket etmesi temelli. Kapalı alanda çalıştırılma nedeni ise ışık hareketlerinin tam olarak verilmek istenmesinden kaynaklanıyor.


Düz bir şekilde ilerleyen otonom araçlar Normal şartlarda aniden birinin çıkmasına karşı pek tedbirli değildir. Ancak geliştirilen bu gölge sistemi sayesinde köşeden herhangi birisinin çıktığını araç algılayabiliyor. Gölgeyi fark ettiği anda duran veya çarpmamak için hızlanan araçlar böylece daha güvenli oluyor.


Şu an için otonom araçların kullanacağı gölge sistemi deneme aşamasında. İlerleyen dönemlerde muhtemelen bütün otonom araçlara gelebilir.  


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS