Oyun dünyası son dönemde büyük bir dönüşüm geçiriyor

Oyun dünyası son dönemde büyük bir dönüşüm geçiriyor

Oyun dünyası son dönemde büyük bir dönüşüm geçiriyor

Activision tarafından açıklanan veriler, yakın gelecekte konsol ve PC oyunlarının pabucunun dama atılabileceğini gösteriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mobil oyunlar ilk duyulmaya başlandığı zamanlarda “çocuk oyunları” olarak nitelendirilmiş ancak sonrasında Angry Birds, Candy Crush, Subway Surfers gibi oyunlar sayesinde sektörün sanılandan yüzlerce kat hızlı büyüdüğü görülmüştü. Ancak Activision tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan mali tablolar, durumun geldiği noktayı çok net bir şekilde görmemizi sağladı.

Bünyesinde Candy Cursh, Buble Wtich Saga, Farm Heroes gibi mobil oyun dünyasının en popüler yapımlarından bazılarını bulunduran ve Activision’un alt şirketi konumunda bulunan King sayesinde, ünlü oyun devi kasasına tam 685 milyon dolar koymayı başardı. Bu beklenenin ve hedeflenenin çok üzerinde bir gelir. Şirketin diğer mobil oyun gelirlerini de hesaba kattığımızda bu rakam neredeyse 900 milyon doları buluyor.
Öte yandan şirketin yakın zamana kadar en önemli gelir kalemi olan konsol ve PC oyunları ise mobil oyun gelirlerinin karşısında oldukça sönük kaldı. Konsol oyunu satışlarından 376 milyon dolar gelir elde eden şirket neredeyse bir bu kadar da PC oyunlarının satışından kazanınca, ikisinin toplamı bile mobil oyunlara yetişemedi.

Peki bu durum sadece Activision’a mı özel yoksa sektörün gidişatı mı bu yönde? Oyun dünyasının önde gelen pek çok otoritesi, bundan sonra gelişimin daha çok mobil oyun kanadına doğru kayacağını ve belki de ileride bir gün bu platformun PC ve konsol oyunlarının pabucunu tamamen dama atabileceğini söylüyor.