Oyun oynayanların kafaları farklı çalışıyor

Oyun oynayanların kafaları farklı çalışıyor

Düzenlenen yeni bir araştırma, oyun oynayanların beyninin diğer insanlardan daha farklı çalıştığını ortaya çıkardı. Üstelik bu farklılık iyiye işaret olabilir.

Video oyunların insanlar üzerinde ne gibi etkiler yarattığı, son yıllarda sık sık gündeme geliyor. Özellikle şiddet içeren oyunlar son dönemde artan şiddet olayları için suçlanırken, oyunların insan beyni üzerindeki etkileri de endişe yaratıyor. Ancak yayınlanan yeni bir araştırma, oyunların insanlar için zararlı değil, tam tersine faydalı olabileceğini gösterdi.ABD ve Güney Kore’den iki üniversitenin birlikte gerçekleştirdiği araştırma, oyun oynayan insanların beyinlerinin diğer insanlardan daha farklı çalıştığını gösterdi. Araştırmaya göre sürekli oyun oynayan insanların beyni yeni mekanizmalar geliştiriyor ve böylece beynin farklı alanları arasındaki iletişim yolları artıyor. Bu insanların gerçek hayattaki olaylara tepki sürelerini hızlandırıyor. Oyunlarda başarılı olmak için hızlı reaksiyon vermeye alışan insanlar, bu yeteneklerini gerçek hayatlarında da kullanabiliyorlar.


Android 6.0 güncellemesi alacak akıllı telefonların tam listesi


Öte yandan oyun oynamanın uzun vadede beyin üzerinde kötü etkiler yaratabileceği yönündeki endişeler de kaybolmuş değil. Yayınlanan yeni araştırma sonrası oluşan kanı, oyun oynamanın beyne hem iyi hem de kötü yönde etki ettiği şeklinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS