Oyun sektörüne damga vuran konsollar

Günümüzde oyun konsolları, oyun severlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu nesilde PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch arasında bir rekabet mevcut. Gerçi Switch‘i PS4 ve Xbox One’dan ayrı tutmamız mümkün. Çünkü Switch, hem kullanımı hem de gücü itibariyle rakiplerinden ayrılıyor.Şimdi gelelim asıl konumuza yani konsolların satış rakamlarına. Listeye geçmeden önce PS4, Xbox One, Switch ve 3DS gibi konsolların hala sıfır olarak satıldığını hatırlatmak isteriz. Yani bu satış rakamlarının günden güne artması sürpriz olmayacaktır.
Game Boy Advance
Nintendo’nun en istikrarlı olduğu sektörlerden birisi de el konsolları. 2001 yılında çıkan Game Boy Advance’da bu durumun en önemli göstergelerinden.

Oyun dünyası için önemli bir basamak olan Gameboy Advance, şimdiye kadar 81.5 milyon adet satmayı başarmış durumda. Belki ilerleyen günlerde PS4, Game Boy Advance’ı geçmeyi başarabilir.
Sony PlayStation 2
Geldik dünyanın en çok satan oyun konsolları listemizin zirvesine. Evet, dünyanın en çok satan konsolu, Sony’nin 2000 yılında satışa sunduğu PlayStation 2.

PC kalitesindeki grafikleriyle dikkatleri üzerine çeken PlayStation 2, satışta olduğu süre içerisinde 155 milyondan fazla satarak dünyanın en çok satan konsolu unvanının da sahibi oldu. Görünen o ki PS2 bu unvanını uzun bir süre daha koruyacak.
Nintendo DS
El konsolları konusunda deneyimli bir firma olan Nintendo, 2004 yılında PSP’ye rakip olarak DS’i satışa sunmuştu. DS, güç açısından PSP’nin çok gerisinde olmasına karşın Nintendo’nun özel oyunları konsolun uçuk satış rakamlarına ulaşmasını sağladı.

Mario, Pokemon, DonkeyKong gibi karakterleri arkasına alan DS, toplamda 154 milyon satmayı başarmıştı.
Nintendo Game Boy
Az önce de belirttiğimiz üzere Nintendo ev konsolları konusunda çok istikrarlı bir firma değil. Fakat söz konusu el konsolları olduğunda kimse Nintendo’nun eline su dökemiyor.

Nintendo’nun 1989 yılında satışa sunduğu Game Boy, oyun sektörünün mihenk taşlarından biriydi.

Game Boy ve Game Boy Color toplamda 118.7 milyon satarak önemli bir başarıya imza atmıştı.
Sony PlayStation
Belki de oyuncular için tarihi değiştiren konsol PlayStation’dır. Zamanına göre güçlü yapısı ve muazzam kontrolcüleriyle dikkat çeken PlayStation, 1994 yılında satışa sunulmuştu. Büyük ilgi çeken konsol dünya genelinde 102.5 milyon satmayı başardı.
Microsoft Xbox 360
Evet, listemizde bir de Microsoft konsolu yer alıyor. Malum, Microsoft konsol sektöründe o kadar da istikrarlı bir firma değil. Xbox ile pek bir başarı yakalayamayan Microsoft, Xbox 360 ile en parlak zamanlarını yaşadı.

PS3’ten 1 sene önce satışa sunulan Xbox 360, bu avantajı kullanarak 84 milyon adet satmayı başardı. Xbox 360’ın bu kadar çok satmasında, cihazın çıkışından 1 sene sonra kırılması ve korsan oyun oynatmaya başlaması da önemli bir rol oynadı.
Sony PlayStation 3
Konsol savaşlarının en yoğun yaşandığı dönemde satışa sunulan PlayStation 3, Nintendo Wii ve Xbox 360 gibi rakiplerine rağmen 83.8 milyon satmayı başarmıştı.

2006 yılında satışa sunulan konsol, Xbox 360’tan yaklaşık olarak 1 yıl sonra raflardaki yerini almasına karşın, başarılı bir satış grafiği ortaya koymuştu.
Sony PlayStation Portable (PSP)
Sony’nin ilk el konsolu olan PSP, 2004 yılında satışa sunulmuştu. Zamanına göre oldukça üstün bir cihaz olan PSP, kısa sürede önemli bir başarı yakaladı.

Donanım olarak o zamanki en güçlü el konsolu olan PlayStation Portable toplamda 82 milyon satarak, dünyanın en çok satan konsolları listesine girmeyi başardı.
Sony PlayStation 4
Listemizin son sırasında Sony’nin şimdiki nesildeki konsolu PS4 bulunuyor. Hatırlanacağı üzere PlayStation 4, 2013 yılında satışa sunulmuştu. Sony’nin son konsolu açıklanan güncel rakamlara göre 97 milyon adet satmayı başarmış durumda. Muhtemelen bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacaktır.
Nintendo Wii
Gamecube ile büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Nintendo, Wii ile birlikte önemli bir başarıya imza attı. PlayStation 3 ile hemen hemen eş zamanlı olarak satışa sunulan Wii, güçsüz bir konsol olmasına karşın yenilikçi kontrol sistemi ile dikkat çekmeyi başarmıştı.

Harekete duyarlı kontrol sistemi sayesinde büyük küçük tüm oyuncu kitlesine hitap eden Wii dünya genelinde 101.63 milyon satarak Nintendo’nun en çok satan ev konsolu olmayı başardı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS