Son Dakika

Parasetamol sizi daha anlayışsız bir insan yapabilir

A A

17.05.2016 - 10:59 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Ağrı kesici-ateş düşürücü etkisiyle bildiğimiz ve çok sayıda farklı ilacın içinde karşımıza çıkan parasetamol etken maddesinin empatiyi azalttığı iddia ediliyor. Yapılan çalışmalara göre, parasetamol içerikli ilaç kullananlar karşısındakinin acılarını anlamakta güçlük çekebiliyor

Parasetamol sizi daha anlayışsız bir insan yapabilir

Yeni yapılan bir araştırma sonucunda, parasetamol kullanımının diğer insanların yaşadığı fiziksel ve sosyal acılara karşı empatiyi de azalttığı öne sürüldü.

Bilimfili.com’un haberine göre, The Ohio State Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada parasetamol alan katılımcılar, talihsizlik yaşamış insanlar hakkında bilgi sahibi olduklarında parasetamol almayanlara göre daha az etkilendiler. Yani parasetamol aldığınızda, diğer insanlar aslında pek de umurunuzda olmuyor. Parasetamol fiziksel acıyı azaltmasının yanı sıra empati kurma yeteneğini de azaltıyor.

Bildiğiniz birçok ilaçta var

Social Cognitive and Affective Neuroscience’da yayımlanan araştırmanın bulguları oldukça önemli, günlük hayatta her an karşınıza çıkan birçok ilacın etken maddesi parasetamol. Baş ağrısına karşı aldığınız çok bilinen ilaçlar da, grip oluyorum diye suya karıştırıp içtiğiniz tozlar da bu maddeden yapılıyor.

Consumer Healthcare Products Association verilerine göre ayrıca, parasetomal, az bilinen adıyla asetaminofen Amerika’da kullanılan 600’den fazla ilacın içerisinde bulunmasıyla da en yaygın ilaç içeriği olma özelliği taşıyor. Her hafta Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %23’ü (yaklaşık 52 milyon birey) içeriğinde parasetamol bulunan ilaçları kullanıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda da, parasetamol içeren ilaçları kullanmanın, yapılan işten zevk alma gibi pozitif duyguları azalttığının bulgularına ulaşılmıştı.

Plasebo etkisi olmadığı kanıtlandı

Henüz parasetamol içeren ilaçların kullanımının bu etkileri nasıl yarattığı biyolojik olarak çözümlenmiş değil. Fakat ilaç kullanımı ile bağlantılı olan empatinin azalması durumu, toplumsal konular özelinde oldukça önemli olabilir. Örneğin eğer bir arkadaşınızla kavga ettiyseniz ve parasetamol içeren bir ilaç içtiyseniz, artık arkadaşınızı nasıl kırdığınız konusunda daha az anlayışlı olabilirsiniz.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmaya plasebo etkisini de dahil ettiler. Çalışmalar sırasında bazı katılımcılar parasetamol içeren ilaç aldıklarını düşünüyorlardı ve bu insanların empati yapma seviyeleri gerçekten parasetamol içeren ilaç alanlarla karşılaştırıldı. Sonuçta bu etkinin plasebo etkisinden bağımsız geliştiği anlaşıldı.