Pil teknolojisinde ilginç gelişmeler

Pil teknolojisinde ilginç gelişmeler

Araştırmacılara göre, magnezyum piller, güncel lityum pillere göre daha az patlama riskine ve daha fazla enerji depolayabilme yeteneğine sahip.

Son birkaç yıldır pratik kullanımda nikel kadmiyum pillerin yerini almayı başaran lityum piller ömrünün sonuna gelmiş olabilir. Gerek güncel cihazlarda, gerek otomobillerde kullanıldığında pek çok soruna yol açan bu piller eskimeye yüz tutmuş durumda. Artık akıllı telefonlarımızda birkaç gün dayanan, otomobillerimizde daha hızlı şarj olabilen piller arıyoruz. Bunu ararken yüklendiğimiz lityum iyon teknolojisi ise karşılık veremeyerek patlıyor. Fakat araştırmacılara göre hem daha güvenli, hem de daha fazla enerji depolayabilen yepyeni bir yöntem mevcut.

Joint Center for Energy Storage araştırmacılarına göre magnezyum piller lityum pillere oranla çok daha avantajlı. Sıvı elektrolit yerine katı elektrolitlerden yararlanan bu teknoloji, bu sayede patlama gibi riskleri de en aza indirmiş oluyor.

Ekip, çalışmalarını emin şekilde sürdürüyor, ancak kesin olan tek şey pil teknolojisinde büyük bir yenilik gerektiği. Bu büyük değişim magnezyumlu pillerle mi gerçekleşir bilinmez; fakat bu saatten sonra lityum pillerle devam etmemiz çok zor. Şayet bu pillerde çok ses getirecek yeni bir şeyle karşılaşmazsak birkaç yıl içerisinde lityumluların yerini şüphesiz başka teknolojiler dolduracak. Bunun nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS