Son Dakika

PlayStation 5 2022 yılında da bulunması zor olacak

PlayStation 5 2022 yılında da bulunması zor olacak

PlayStation 5 2022 yılında da bulunması zor olacak

Sony halihazırda 7,8 milyon PlayStation 5 konsolu sattı ve önümüzdeki 12 ay içinde 14,8 milyon daha satmayı hedefliyor. Ancak Bloomberg, teknoloji devinin analistleri konsolun 2022 yılına kadar yetersiz kalacağı konusunda uyardığını bildirdi.

PS5 için güçlü bir talep var, ancak küresel yarı iletken kıtlığı üretimi artırmayı zorlaştırdı. Bu nedenle PS5’in mağazalarda bulunması şimdilik zor olacak.

Daha önce Sony, arzın bu yılın ikinci yarısında toparlanacağını tahmin etmişti, ancak şimdi arzın ne zaman iyileşeceği konusunda yeni bir tahmin belirlemedi. Finans Direktörü, Hiroki Totoki “Talebin bu yıl sakinleştiğini sanmıyorum ve gelecek yıl çok daha fazla cihazı güvence altına alsak ve PlayStation 5′in çok daha fazla birimini üretsek bile, arzımız talebi karşılayamayacak” şeklinde konuştu. Sony’e göre salgın yüzünden insanlar evde kaldıkça talep artıyor. Ayrıca, sınırlı bir tedarikle bile, Playstation 5 son derece başarılı PS4’ü ilk kullanılabilirlik döneminde geride bırakmayı başardı.

Rakipler Nintendo ve Microsoft da kendi konsollarında tedarik sorunları yaşıyor (Microsoft, bunların Temmuz ayına kadar azalacağını tahmin ediyor). PlayStation ve Xbox, AMD tarafından tasarlanmış APU’ları kullanırken, Nintendo’nun Switch’i de TSMC tarafından üretilen Nvidia tarafından tasarlanmış bir yonga setine sahip. Rakip Nintendo Co. geçen hafta bileşen eksikliklerinin üretimi etkileyebileceği konusunda uyardı. Buna göre, resmi olarak Mart 2022’de sona eren yılda 25,5 milyon konsol satışını hedefliyor.