PlayStation 5 Xbox Series ile farkı açıyor

PlayStation 5 Xbox Series ile farkı açıyor

PlayStation 5 Xbox Series ile farkı açıyor

Bir analiz şirketi 2020 içerisinde PlayStation 5 ve Xbox Series konsollarının satış rakamlarına ilişkin raporlar yayınladı. İşte konunun detayları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Merakla beklenen yeni nesil konsollar 2020’nin son çeyreğinde satışa çıkmıştı. Türkiye de hem Microsoft, hem de Sony’nin yeni nesil konsollarının eş zamanlı olarak satışa çıktığı ülkeler arasında yer alıyordu.

Tüm bu olumlu tabloya rağmen PS5 stokları ilk günden, hatta ilk saniyeden tükendi. Hali hazırda sadece Türkiye değil, pek çok ülkede PS5 bulup satın almak çok da mümkün değil.

Xbox Series tarafında ise şimdilik büyük bir stok sıkıntısı yok. Zaten bu durum iki konsolun satış rakamlarına da yansımış durumda.

Gaming Smart tarafından açıklanan rapora göre PS5 satışları neredeyse tüm ülkelerde Xbox Series satışlarını geride bırakmış durumda. Dilerseniz Gaming Smart’ın konu ile ilgili yayınladığı rapor haritasına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Türkiye de dahil pek çok ülkede PS5’in açık ara üstünlüğü söz konusu. Xbox Series’in daha çok sattığı ülkeler ise bir eldeki parmak sayısından daha az.

Zaten durumun bu şekilde olacağı az çok belliydi. Zira Microsoft yeni nesil konsollarının çıkışında doğru düzgün bir çıkış oyunu bile satışa sunmadı.

Haliyle bu durum da yeni nesil konsolların satışını etkiledi. Hali hazırda Xbox Series konsolu alıp, yeni nesil konsol kalitesinde oynayabileceğiniz bir yapım bulunmuyor.