PS 5 bekleyenlere kötü haber

PS 5 bekleyenlere kötü haber

PS 5 bekleyenlere kötü haber

PlayStation 5 geçtiğimiz yılın son çeyreğinde satışa çıkmış olmasına rağmen hala pek çok ülkede stoklara girmiş değil. Görünen o ki yakın vadede de girecek gibi görünmüyor. İşte detaylar.

Bilindiği üzere Sony yeni nesil konsolu PlayStation 5‘i geçtiğimiz yıl satışa sunmuştu. Pek çok ülke ile birlikte Türkiye’de de satışa çıkan PS5 geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Fakat uzun bir süredir ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada PS5 stok sıkıntısı bulunuyor.

Bu stok sıkıntısından ötürü normal fiyatı 6000 TL olan PS5’in dijital sürümü karaborsada 8000 – 9000 TL gibi fiyatlardan satılıyor.

Konsola olan talebin fazla olmasından ötürü stok sıkıntısı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Fakat bu sürenin daha da uzaması işten bile değil.

Son dönemde piyasada yaşanan ekran kartı sıkıntısından ötürü mining ile uğraşanlar artık PS5’e yönelmiş durumdalar. Konsolun donanımını bir şekilde hacklemeyi başaran kişiler PS5’i de mining cihazı olarak kullanmaya başlayacaklar.

Bu durum zaten stok sıkıntısı yaşanan PS5’e olan talebi daha da arttıracaktır. Böylelikle konsolu asıl amacı için yani oyun oynamak için almak isteyenler de bir süre daha beklemek zorunda kalacaklar.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde benzer haberler Microsoft’un yeni nesil konsolları Xbox Series X ve S için de gelebilir. Keza mining ile uğraşanlar şu sıralar kafayı yemiş durumdalar.