Qualcomm’dan, Meizu’ya dava!

Qualcomm’dan, Meizu’ya dava!

Qualcomm, Çinli Meizu’ya, deplasmanda meydan okudu.

Dünyanın en büyük mobil yonga üreticisi olarak kabul edilen (2015 yılında elde ettiği net 5.8 milyar dolar kar elde etmesi epey güçlü bir kanıt) Qualcomm, Pekin Bilgi Mülkiyetleri Mahkemesinde hakkını arıyor. Qualcomm, Çin’in en karlı operasyonlarından Alibaba’nın, çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu Meizu’ya karşı, telif haklarını ihlal etmek gerekçesiyle dava açtı.


Söz konusu dava; Meizu’nun, Qualcomm’un 3G ve 4G LTE yongalarını izin olmaksızın kullanması.Amerikalı şirketin başkan yardımcısı Don Rosenberg, ciddi suçlamalarda bulunuyor. Don Rosenberg, “Meizu teknolojilerimizi, tarafımızın izni olmaksızın kullanıyor. Bunun tamamen yasa dışı olduğunu hatırlatmamıza gerek yok; buna ek olarak yapılan saygısızlık sadece bize yönelik değil. Söz konusu şirket, rakiplerine karşı da haksız bir avantaj sağlıyor. Patent haklarına aykırı davranarak, sektördeki diğer şirketleri hiçe sayıyor ve mobil cihaz dünyasına da zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.


Bu öykü biraz Davut, Golyat’a karşı efsanesini hatırlatıyor. Meizu’nun hikayedeki Golyat olmasının sebebi ise ev sahibi avantajı. Çin’in de Qualcomm gibi şirketlere, pek çok yatırımlarına rağmen çok da sıcak bakmadığını göz önüne alıyoruz.. Yani Amerikalı teknoloji devi, deplasmanda ve yalnız.


Qualcomm kısa süre önce Çinli Huawei ve Lenovo ile işbirliği yapmak istemiş ama her nasılsa, Çinli otoritelerden “Anti-tröst karşıtı yasaları” ihlal ettiği ettiği gerekçesiyle, yüklü bir para cezasıyla ödüllendirilmişti(!) Yine de Büyük Q, Huawei ve Lenovo ile yaptığı işbirliğinden vazgeçmiş değil.


Tahminimiz bu davanın, Q’nun kazanamayacağı bir noktada gerçekleştiği. Tabi ki öne sunulan savlar hala iddia aşamasında ve doğruluğu kanıtlanmamış. Umarız hangi taraf haklıysa, o taraf kazanır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS