Reklam dolandırıcılığı internette terör estiriyor

Reklam dolandırıcılığı internette terör estiriyor

Reklam dolandırıcılığı internette terör estiriyor

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, bir reklamla (veya birden fazla reklamla) karşılaşma ihtimaliniz vardır. Gerçekte olan şey ise , bir dizi reklam şirketinin web sitesindeki belirli bir reklam alanı için rekabet etmesi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gördüğünüz reklam her seferinde bu sebeple değişir. Ancak şu anda reklam dolandırıcılığı ile ün salmış bir platform var. Vastflux olarak bilinen Ad Scam, güvenlik araştırmacıları tarafından 19 Ocak 2023’te ortaya çıkarıldı.

Veri bilimcisi Marion Habiby, bunun şimdiye kadar görülen en büyük ve en karmaşık saldırı olduğunu belirtiyor. Bu saldırıların arkasındaki organizasyon, dolandırıcılığı hatırı sayılır bir süre yürüttü ve bunu yaparken çok miktarda para kazandı. Her gün web sitelerinde ve uygulamalarda milyarlarca reklam gösteriliyor, reklam ağları bu şekilde para kazanıyor. Tek ihtiyaçları olan insanların üzerlerine tıklamasını sağlamak. Bu, yılda yüz milyarlarca dolar gelir sağlıyor.

Reklam dolandırıcılığı, raporlara göre birden fazla adım içeriyor. Dolandırıcı kuruluş, bir reklam alanı için rakiplerle çekişmeyi kazandıktan sonra, birden fazla video reklamı kötü niyetle üst üste yığabiliyor. Reklam ortadan kalktığında saldırı da kalkmış oluyor. Raporlara göre saldırıdan 11 milyon cihaz etkilendi.

Öncelikle iOS cihazları etkilenirken, Android telefonlar da saldırının kurbanı oldu. Ne yazık ki, kullanıcılar cihazlarının etkilenip etkilenmediğini muhtemelen fark edemiyorlar. Ancak saldırının bir etkisi daha oldu; üst üste yığılmış reklamlar, telefon pillerinin önemli ölçüde daha hızlı bitmesine neden oluyordu. Devam eden soruşturmalar ışığında, bu saldırıların arkasındaki örgütün adı açıklanmadı.