Son Dakika

Rus geliştiricilere ait ücretli uygulamalara izin vermeyecek

A A

11.05.2022 - 10:15 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Rusya’nın Ukrayna istilası devam ederken, başta ABD olmak üzere batı ülkelerinden de Rusya’ya karşı yaptırımlar gelmeye devam ediyor.

Rus geliştiricilere ait ücretli uygulamalara izin vermeyecek

Rusya’ya yaptırımlara bir yenisini de Google ekledi. Rusya-Ukrayna savaşı başladığı ilk günlerde Rusya’daki kullanıcıların Google Play’de alışveriş yapmasını yasaklayan Google, böylece ülkedeki hizmetlerini büyük ölçüde sınırlandırmıştı. Rusya hükumeti de buna bir cevap olarak ülkede Google News’ü yasaklamıştı. Ancak Google’ın Rusya’ya karşı yaptırımları bununla sınırlı kalmadı. Amerikalı internet devi şimdi de Rus uygulama geliştiricilerine karşı kritik bir hamle yaptı.

Rus geliştiriciler tarafından Android kullanıcılarına sunulan ücretli mobil uygulamalara ve oyunlara, bundan sonra Google Play Store’da izin verilmeyecek. Üstelik sadece bununla da kalınmayacak. Rus geliştiricilerin uygulamalarının artık güncelleme sunması da yasaklanacak.

Google’ın bu kararı şimdilik sadece ücretli uygulamaları ve oyunları kapsıyor. Ücretsiz uygulamalarda Rus geliştiricilerin içeriklerine şimdilik izin veriliyor. Ancak gidişata bakılırsa yakında onların da yasaklanması çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu kararının Android kullanıcılarını kötü etkilemesini istemeyen Google, bu yasaktan etkilenen uygulama geliştiricilerine, uygulamalarını bir süre için ücretsiz sunma hakkı tanıyor. Ayrıca ödemeleri yasak sonrasına kalacak şekilde erteleme seçeneği de masada. Ancak her iki seçenekte de bu yasak kalkana kadar Rus uygulama geliştiricileri Google Play Store’dan gelir elde edemeyecek.