Rusya’daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldı

Rusya’daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldı

Rusya’daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldı

ABD, İngiltere ve AB yaptırımları kapsamında ülkedeki işlemlerin “birçok yönü” durduruldu. Şimdi Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlara Microsoft da eklendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şirket en başta Rus devlet medyasını platformlarında kısıtlamıştı. Şimdi de tüm ürün ve hizmet satışları durduruldu. Microsoft’un düşüncesine göre bu hamle son derece gerekliydi. Şirket başkanı Brad Smith’e göre, bunun gibi “somut adımlar” en fazla etkiye sahip olacak. Şirket, Ukrayna’daki durum geliştikçe “ilave adımlar” atacağını da duyurdu.

Windows yaratıcısı, Rusya’ya yönelik eleştirilerinde açıktı, işgali “haksız, sebepsiz ve yasa dışı” olarak nitelendirdi. Microsoft ürünleri, Windows, Office ve Microsoft 365 veya Azure gibi hizmetler dahil olmak üzere birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da bilgi işlem için önemli roller oynamakta. Mevcut kullanıcılar erişimi kaybetmeyebilir, ancak yeni bir ürün satın alması veya aboneliği yenilemesi gereken herkes için sorun oluşabilir. Microsoft’a bunun Rus bilgisayar satıcılarını nasıl etkileyebileceği soruldu. Neticede Windows tabanlı bilgisayarlar satmayı planlıyorlarsa lisansa ihtiyaçları olacak.

Kesin hasar ne olursa olsun, satışların dondurulması Google, Meta, Reddit ve Twitter gibi teknoloji şirketlerinde bir dizi baskıyı takip ediyor. Rusya, bu eylemlere tepki olarak eğilmeyecek, ancak ülkenin üzerinde harekete geçmesi için açıkça ortak bir baskı oluşuyor.