Sakın açmayın! Netflix zarfından çıkan tehlike

Sakın açmayın! Netflix zarfından çıkan tehlike

Dolandırıcıların yeni oyunu! Özellikle iş yerlerine gönderilen ve Netflix logolu sarı zarflar tehlike saçıyor. Netflix'le bir ilgisi bulunmayan zarfın içinden çıkan USB hafıza ise kullanıcılar için çok büyük bir güvenlik riski doğuruyor.

Netflix'in adını kullanan hacker'lar kullanıcıların bilgisayarlarına gizlice erişebilmek için farklı yöntemler deniyor. Bu yöntemlerden bazıları ise hedefe virüs veya casus yazılımlarla değil, oldukça eski yollarla ulaşıyorlar. Mesela doğrudan sizi kandırmaya yönelik içeriklerle süsleniyorlar. Bir bakıma sizi parlak ve sahte bir yem ile oltaya çekiyorlar.


Netflix Türkiye ise görünüşe göre yeni bir korsan girişimine alet oldu. Hürriyet'te yer alan habere göre, bilgisayar korsanları, özenle hazırladıkları Netflix logolu, şirkete ve kişiye özel açıklamalara sahip zarfları Türkiye’de bazı şirketlere göndermeye başladılar.


Netflix’in zamanında DVD ve CD kiraladığı, hatta USB bellekler yaygınlaşınca bir dönem belleklerle insanlara dizi ve film gönderdiği biliniyor. Şirket, internet bağlantılarının gelişmesiyle online bir platform haline geldiğinden bu yana, içerikleri ve üyelik bilgilerini dijital şekilde kullanıcılara ulaştırıyor.Yani Netflix’in size üyelik bilgileri ya da film ve dizi içeren bir USB bellek göndermesinin imkanı yok. Ancak görüntülerden de anlaşılacağı üzere incelikle hazırlanan Netflix kamuflajlı zarflar, kartlar ve USB bellekler, çoğu insanı kandırabilir. Benzer bir olay, yaklaşık 2 yıl önce Avustralya'da da yaşanmış, Netflix logolu casus USB bellekler şirketlerin ağlarına erişmek için kullanılmıştı.


USB bellekler kendilerini bilgisayara klavye olarak tanıtıp küçük bir yazılım yüklüyorlar. Bu yazılım sayesinde bilgisayar, kolayca uzaktan erişime açılıyor. Elbette aynı anda çok sayıda bilgisayara, bağlı olduğu bütün ağdaki cihazlara ulaşmak da mümkün. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS