Samsung 10nm işlemciler geliyor!

Samsung 10nm işlemciler geliyor!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kendi işlemcisini üreten nadir akıllı telefon üreticilerinden biri. Exynos serisi işlemcilerini hem kendi cihazlarında kullanan hem de diğer üreticilere satan Samsung şimdi yeni bir teknolojiye adım atıyor.

Daha önce 20nm altında üretim yapabilen Samsung, 14nm FinFet mimarisiyle öne çıkmıştı. Samsung hem de Apple cihazlarında başarılı bir performans sergilemişti. Şimdi bu serinin ikinci jenerasyonu geliyor.


Re/Code isimli sitenin haberine göre Samsung’un yarı iletken departmanından Kelvin Low, 14nm mimarisinde elde edilen başarının devam edeceğini söylüyor. Bu başarıya 10nm işlemciler ile devam edilecek. İddia ise en az %10 performans farkı olacağı yönünde. Yani yeni nesil işlemciler 14nm FinFet mimarisine oranla %10 daha performanslı olacak.


Xperia Z3 için Android N nasıl kurulur?


TSMC ve Qualcomm gibi diğer üreticilere bir göz dağı olarak değerlendirebileceğimiz bu söylem, mobil taraftaki rekabeti iyice kızıştıracak. Çünkü büyük bir ihtimalle Apple artık Samsung işlemcileri kullanmayacak ve sadece TSMC ile yola devam edecek. Eğer Samsung bahsettiği gibi performans artışıyla ortaya çıkarsa, TSMC’nin buna iyi bir cevap vermesi gerekiyor. 2016 yılının sonuna doğru daha iddialı ve yeni nesil mobil işlemcileri göreceğiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS