Samsung 2015 yılı satış rakamları

Samsung 2015 yılı satış rakamları

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, mobil sektör için 2015 yılı son çeyrek kazancını açıkladı. Firma ilginç bir gelir tablosuna sahip. Ufak bir detay firmanın geleceğini sorgulatmaya yetiyor.

Haberin detaylarına geçmeden önce Samsung’un dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olduğunu belirtelim. Satış rakamları artıyor, Samsung’un pazar payı büyüyor ancak gelirler bu doğrultuda artış göstermiyor. Çünkü Samsung pahalı telefonları satamıyor!Samsung’un satış rakamları piyasadaki tüm akıllı telefon üreticilerinin satış rakamları ile neredeyse eşit. Yani firma tek başına diğer tüm markalar kadar cihaz satabiliyor. Ancak ortada ciddi bir sorun var. Firma her geçen yıl satış rakamlarını artırsa da, gelir aynı paralellikte artmıyor. Çünkü Samsung sadece giriş ve orta seviyeli telefonların satışında başarı elde ediyor. Amiral gemisi dediğimiz üst seviye cihazların satış rakamlarındaki düşüş firmaya kan kaybettiriyor. Çünkü giriş ve orta seviyeli akıllı telefonlar, üst seviye cihazlar kadar para kazandırmıyor. Aşağıdaki tabloda bunun örneğini görebiliyoruz.


Tabloya bakacak olursak firmanın 2013 yılının son çeyreğinde 50 milyar dolarlık satış yaptığını, bu rakamın 8.3 milyar dolarının kar olduğunu görüyoruz. 2015 yılına geldiğimizde ise ciro 45 milyar dolara düşmüş. Ancak gelir, oransal olarak çok daha fazla düşmüş ve 5.1 milyar dolara kadar gerilemiş.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS