Samsung, akıllı telefon sektöründen çekilecek mi?

Samsung, akıllı telefon sektöründen çekilecek mi?

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi an itibariyle Samsung olarak karşımıza çıkıyor. Bu bilgiden sonra başlık size anlamsız gelebilir. Ancak şunu hatırlatmak fayda var, Samsung’dan önce dünyanın en büyük telefon üreticisi Nokia markasıydı ve bu unvanı tam 14 yıl boyunca elinde tutmayı başarmıştı. Ancak firma, an itibariyle ortalarda yok.

Bu iddia Ben Bajarin’e ait ve oldukça uzun vadeli bir öngörü. Süreç önümüzdeki 5 yılı kapsıyor. Analist Bajarin, firmanın uzun dönem analizinde satışların bu şekilde devam etmesi halinde çöküşün kaçınılmaz olduğunu iddia ediyor. Otoritelerin kabul ettiği analiz şirketleri, Samsung için 2015 yılının çok kötü bir yıl olduğunu zaten açıklamıştı. Firma, ilk kez bu yıl bir küçülme yaşayarak, 2000’den fazla çalışanı ile yollarını ayırmıştı.


Samsung hakkında gündeme getirilen bu iddianın belli başlı bazı dayanak noktaları var. Bunlardan ilki Çinli devlerin küresel pazara giriş yapması. Meizu, Huawei ve ZTE gibi önemli markalar, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı modeller ile piyasaya bu yıl içerisinde giriş yaptı. Bu giriş, Android cephesindeki dengelerin değişmesine sebep oldu ve Samsung bu hamleden olumsuz şekilde etkilendi. Eğer Çinli üreticiler bu baskıya devam ederse Samsung için zorlu yıllar başlayacak.


İddianın bir diğer yanak noktası ise kullanıcıların üst seviye telefonlara olan ilgisinin azalması. Artık orta seviyedeki akıllı cihazlar, uygun fiyatları sebebiyle çoğu kullanıcıyı tatmin edebiliyor. Ancak orta seviyedeki modeller, amiral gemileri kadar yüksek kar oranına sahip değil. Samsung ise Çinli üreticiler kadar ucuz maliyetlerle telefon üretemiyor. Dolayısıyla firmanın önümüzdeki 5 yıl içerisinde akıllı telefon sektöründen çekileceği iddia ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS