Samsung Çinli casus yazılımlar mı kullanıyor?

Samsung Çinli casus yazılımlar mı kullanıyor?

Samsung’un Çin menşeli casus yazılım barındıran cihazlar ürettiği iddiası henüz çok yeni. Özellikle de Huawei gibi şirketlerin Çin ile olan yakınlıklarından dolayı diğer teknoloji şirketleri zan altında kalmaya başladı. Ancak Samsung bir Güney Kore şirketi.

Çinli bir kuruluş olmadığı için veri sızıntısı yapmaz diye düşünülüyordu. Akıllı telefonlar ve mobil cihazlar bu konuda kullanıcıları yine şaşırtmayı başardı.


Samsung’un cihaz bakım menüsünde yer alan depolama temizleme aracının Qihoo 360 tarafından geliştirildiği biliniyor. Peki bu platform ne kadar güvenilir? Her ne kadar Samsung’a büyük bir güven duyulsa bile, bu Çinli platform veri sızıntısı yapmış olabilir.


Samsung akıllı telefonlar ve tabletlerin tamamında, bu depolama temizleme aracı bulunuyor. Böyle bir durumda platformun neredeyse herkesten veri sızıntısı yapmış olabileceği akıllara geliyor. Bildiğiniz üzere ABD TikTok dahil olmak üzere neredeyse bütün Çin merkezli şirketlere savaş açtı. ABD’ye göre bütün Çin kaynaklı şirketler casusluk faaliyeti yürütüyor.


Bu cihaz bakım uygulaması silinemiyor. Ancak ADB gibi araçlarla kaldırmak mümkün. Ne yazık ki böyle bir durumda bile veri güvenliğinin tam olarak sağlanıp sağlanmayacağı soru işaretine sahip. Güney Kore’deki Samsung merkezi ise 360 güvenlik uygulamasını kullanmadıklarını söylüyor. Fakat bu pek inandırıcı değil.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS