hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Samsung, son çeyrekte kârını 13 katına çıkardı

  Samsung, son çeyrekte kârını 13 katına çıkardı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Samsung daha çok akıllı telefonlarıyla gündeme geliyor olsa da aslında pek çok farklı alanda sektörün öncüleri arasında yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ekran paneli üretiminden beyaz eşyaya kadar pek çok farklı alanda varlık gösteren şirket, bu sayede düşüş yaşayan pazarların etkisini başka pazarlardan elde ettiği gelirlerle dengeleyebilir.

  Güney Koreli teknoloji devi için son çeyreğin yıldızı ise yarı iletken departmanı oldu. Yapay zeka alanında yaşanan patlama sayesinde bir anda geliri katlanan yarı iletken departmanı, şirketin son iki yıldaki en iyi çeyreğini geçirmesini sağladı. Dün, son çeyreğin mali sonuçlarını paylaşan Samsung, bu çeyrekte 6.34 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı.

  Bu da bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla tam 13 katlık bir artış anlamına geliyor. Şirket 2022’nin üçüncü çeyreğinden beri böylesine yüksek bir kâra ulaşamamıştı.

  Üstelik şirket bunu mobil tarafında düşüş yaşadığı halde başardı. Bu 6.34 milyar dolar kârın neredeyse yarısı şirketin çip (yarı iletken) departmanından, yani yarı iletken üretiminden geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DRAM çiplerine olan talepte patlama yaşanması, bu departmanın bir anda Samsung’un en büyük gelir kaynaklarından birine dönüşmesini sağladı.

  DRAM çiplerine olan talepte böylesine büyük bir patlama yaşanmasının başlıca sebebi ise bu çiplerin yapay zeka teknolojilerinde kullanılıyor olması.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow