Sektördeki dengeler tamamen değişti

Sektördeki dengeler tamamen değişti

Sektördeki dengeler tamamen değişti

Xiaomi Asya pazarında farkı açıyor. Bu durumun en büyük nedeni ise şüphesiz Huawei’nin akıllı telefon pazarında geri çekilmesi diyebiliriz. Malum Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda bulunan Huawei, maruz kaldığı ambargolar sonrasında geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Normal şartlarda yıl içerisinde onlarca model tanıtan ve satışa sunan Çinli üretici, aradan geçen 8 aya rağmen 2021 içerisinde bir iki model haricinde herhangi bir tanıtım yapmadı.

Huawei bu şekilde geri çekilince meydan da bir anlamda diğer Çinli üreticilere kaldı. Normal şartlarda Huawei’nin Çin’deki pazar payı hayli yüksekti. Fakat yeni telefon tanıtmayınca Çin’deki satışlar da düştü. Huawei ile arasına mesafe koyan kullanıcılar da doğal olarak diğer üreticilere yöneldi.

Ortaya çıkan son rakamlara göre Xiaomi Asya pazarında lider konuma yükseldi. Onun hemen akabinde ise Samsung, Oppo ve Vivo bulunuyor.

Öte yandan Xiaomi’nin satışlarını gitgide arttırdığını da belirtelim. Yani Çinli üretici uzun vadede global pazarda da liderliğe yükselebilir. Şu anda Xiaomi’nin global pazar liderliği için yapması gereken tek şey Avrupa’daki satışları arttırmak olacaktı. Keza Avrupa geneline baktığımızda hala Samsung üstünlüğünün sürdüğünü görüyoruz. Bakalım önümüzdeki vadede Samsung ve Xiaomi arasındaki rekabet nasıl şekillenecek.