Son Dakika

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

A A

31.03.2020 - 10:04 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Türkiye, COVID-19 için önlemler almaya devam ediyor. Bu önlemler kapsamında geçtiğimiz günlerde şehirler arası yolculuğa bir kısıtlama getirilmişti. Otobüs seferlerini de kısıtlayan yetkililer, bu süreci oldukça başarılı devam ettireceklerinin sinyallerini de vermişti. Bu süreçte şimdi de Seyahat İzin Belgesi için girişimlerin olduğunu açıklandı.

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Şehirler arası seyahat etmek isteyen kişiler, E-Devlet üzerinden gerekli mazeretlerini bildirerek bu belgeyi almaları gerekiyor. Bu mazeretler arasında sağlık sorunu ve ölüm gibi gerekçeli nedenlerin olduğunu keyfi keder yolculuk yapılmayacağını belirtelim. Peki, bu belgeyi almak için ne yapmak gerekiyor?
Nasıl alınır?

1.Adım: e-Devlet'e girin.

2.Adım: Başvurunuzu yapın ve gerekli gerekçenizi belirtin.

3.Adım: Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve Kurul tarafından değerlendirilmeye alınacak.

4.Adım: Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine “Başvurunuz kabul edilmiştir” veya “Başvurunuz ret edilmiştir” şeklinde kısa mesaj ile bilgi verilecek. Bu yüzden E-Devlet’teki telefon numaranızın güncel olduğundan emin olun.

5.Adım: Başvurusu kabul edilen kişiler; otogar ve havalanlarında oluşturulan Başvuru Masalarından T.C. kimlik numarasını ve belgesini göstererek seyahat edebilecek.

Unutmayın COVID-19 alacağınız tedbirleden daha güçlü değil. Bu yüzden gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Toplu alanlarda bulunmayın. Sık sık elinizi sabun ve bol su ile yıkayın. Herkes kendi karantinasını oluşturursa bu salgın en kısa sürede ortadan kalkacaktır.