Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında satın aldı

Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında satın aldı

Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında satın aldı

Medyada çıkan haberlere göre Apple, müzik tanıma uygulaması Shazam’ı 400 milyon dolarla satın almaya çok yakın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1999’da kurulmuş İngiliz şirketi Shazam, insanların akıllı telefonlarını veya bilgisayarlarını kullanarak bir ses parçasını tanımalarını ve satın almalarını sağlıyor. Uygulama, kullanıcıların bir restoranda veya kafede çalan şarkılar gibi yakınlarda çalan müziği belirlemelerine olanak tanıyor. Uygulama, 2009 yılında başlatıldığında hızla en popüler akıllı telefon uygulamalardan biri oldu ve tüketiciler tarafından bir milyardan fazla indirildi. 100 milyondan fazla aylık kullanıcısı olduğunu belirtilen şirket, gelirinin çoğunu Apple‘ın iTunes Store‘den elde ediyor.

Apple ya da Shazam,  temsilcileri, satın alımla ilgili çıkan haberlerle ilgili  bir açıklama bulunmadı. Ancak anlaşma onaylanırsa, Shazam büyük işletmeler tarafından satın alınan İngiltere merkezli teknoloji firmalarının en sonuncusu olacak. Music Business Worldwide sitesi, bildirilen 400 milyon dolar fiyatın 2015’in son finansman turunda Shazam‘a yapılan 1 milyar dolarlık teklife oranla değerinin  çok altında olduğuna işaret ediyor. Apple bu müzik uygulamasını alarak aracıları ortadan kaldırmayı ve daha fazla kazanmayı planlıyor.

Anlaşma, Apple‘ın  tacının Google ve Samsung tarafından tehdit edildiği bir dönemde şirketin popüler bir tüketici uygulamasını doğrudan iPhone‘larına entegre etmesine imkan verecek. Yani kullanıcıların şarkıları bulmalarını ve çalma listelerine eklemelerini kolaylaştıracak.

Şu anda, Spotify‘in dünya çapında 60 milyon kullanıcısı var, Apple Music ise  sadece 27 milyon kullanıcıya sahip.