Siber korsanlara karşı anlaşma sağlandı

Siber korsanlara karşı anlaşma sağlandı

Siber saldırılardan ortaya çıkan sorunların önüne geçmek ve siber suçluların ele geçirilmesi adına Amerika ve Çin el sıkıştı.

Hemen her ay yeni bir saldırı haberi tüm dünyanın gündemine oturuyor. Bir yandan teknoloji devi Amerika, diğer yanda ise kalabalık Çin. İki ülkenin korsanları sürekli olarak birbirlerine saldırıyor. Bu saldırılardan en çok zararı ise kamu ile özel sektörün internet operasyonları görüyor.


Geçtiğimiz gün Çin Başkanı Xi Jinping ve ABD başkanı Obama görüştü. İkili, eşine pek rastlanmamış bir anlaşma yaptı. Washington Post’un haberine göre bundan böyle dünyanın iki süper devi artık siber korsanlar konusunda birlikte hareket edecek. ABD, Çin’de tespit ettiği saldırı ve hack gruplarını Çin’e, Çin ise ABD’ye bildirecek. Böylece korsanlar, karşılıklı olarak yakalanacak.


İlk hamle Obama’dan geldi. Çin’e ulaştırılan listede bir hack grubuna ait olduğu tespit edilen bilgiler yer alıyordu. Çin hükümeti ise önceden anlaşıldığı üzere birliklerini ilgili adreslere yolladı ve anlaşmanın ilk adımını tamamlamış oldu. Sıra Amerika’da.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS