Şifrelemede güvenlik açığı!

Şifrelemede güvenlik açığı!

Windows işletim sistemi için en popüler ücretsiz dosya şifreleme yazılımı TrueCrypt’te iki yeni güvenlik açığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl da bazı güvenlik açıklarıyla gündeme gelen yazılım, bu sorunları çözmüştü. Ancak yeni açıklarla ilgili hala bir yama yayınlanmadı.

Google Project Zero mühendislerinden James Forshaw, Twitter üzerinden iki farklı güvenlik açığı bulduklarını açıkladı. Söz konusu güvenlik açıkları, TrueCrypt ile şifrelenmiş bir Windows diskinin tamamına erişimin mümkün olduğunu dile getirdi. Yani tek bir saldırı ile bilgilerin tamamı istemediğiniz kişilerin eline geçebilir. Güvenlik açıklarıyla ilgili paylaşılan bilgi sadece bu. Tam olarak hangi sebepten kaynakladığı bilinmiyor. Bireysel kullanıcılar için çok fazla bir anlam ifade etmese de kurumsal firmalar için bu sorun baş ağrıtacak gibi duruyor.


Söz konusu güvenlik açığı sadece TrueCrypt’in Windows sürümünde geçerli. Windows ile entegre şekilde çalışan yazılımın diğer platformlardaki versiyonlarında benzer güvenlik açıkları yok. Eğer verilerinizin şifreli olması sizin için önemliyse şimdilik alternatif veri şifreleme yazılımlarına geçebilirsiniz. TrueCrypt’e alternatif olarak VeraCrypt veya ClipherShed gibi şifreleme yazılımlarını kullanabilirsiniz. Ancak ücretli bir yazılım daha güvenli olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS