Singapur, koronavirüs takibi için yeni bir cihaz geliştiriyor

Singapur, koronavirüs takibi için yeni bir cihaz geliştiriyor

Singapur, koronavirüs takibi için yeni bir cihaz geliştiriyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada ciddiyetini korurken bir yandan da bu salgının sona erdirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cnet’te yer verilen bilgilere göre Singapur, koronavirüs temas takibi için yeni bir cihaz üzerine çalışmalar yapıyor ve bu cihazı yakında kullanıma sunması bekleniyor.

Yetkililer, cihazın bir kordonla, tıpkı bir saat gibi kullanılabileceğini, istenirse de bir çantada bile taşınabileceğini belirtiyor.

Ek olarak bu cihaz, çalışmak için bir akıllı telefona ya da farklı bir elektronik cihaza da ihtiyaç duymayacak. Veri takibini kendi başına yaparak gerektiğinde kullanıcısını uyarabilecek.

Singapur geçtiğimiz mart ayında da TraceTogether adı verilen bir virüs takip uygulamasını indirilmeye sunmuştu, ancak pek de ilgi görmemişti bu uygulama. Yüklü cihazlara bakıldığında da özellikle iOS cihazlarda sorunlara yol açıyor ve Bluetooth bağlantısını olumsuz yönde etkiliyordu. Bakalım bu yeni projenin etkisi nasıl olacak.

Çin’de yeni koronavirüs türü bulundu: Bu sefer daha ciddi

Yeni gelen bilgilere göre Çin’de ortaya çıkan mutasyona uğramış virüs türü kuluçka süresi bakımından biraz daha uzun. Ayrıca daha önceden gösterilen ateş gibi belirtiler bu seferki virüs türünde bulunmuyor. Uzmanlar normal şartlarda ateşi yüksek olan birisinin bu hastalığa sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyordu. Ancak bu sefer işler değişti gibi görünüyor.

Hong Kong Üniversitesi profesörü Keiji Fukuda, “Teoride genetik yapıda yer alan bazı değişiklikler, virüsün yapısı veya nasıl davrandığı ile ilgili değişime yol açabilir. Fakat birçok mutasyon, fark edilebilir değişimlere yol açmaz” diyerek gönüllerde az da olsa ferahlık yarattı. Ancak gelişen mutasyon daha farklı sonuçlar doğurabilir.

Son olarak ortaya çıkan değişikliklere göre, koronavirüsün mutasyona uğramış hali sadece akciğerlere saldırıyor. Daha önceki iç organların büyük bir bölümüne saldırıda bulunuyordu. Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Koronavirüs türünden farklı olarak şimdiki diğer eyaletlerde görülüyor. Sizce bu virüs sürü mutasyonlarla daha tehlikeli bir hale gelir mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı