Son Dakika

Siri birinci oldu!

A A

13.11.2015 - 12:00 Son Güncelleme:

Sesli asistanlar hayatımızı kolaylaştırma ve pratiklik kazandırma gibi iddialara sahip. Hemen her akıllı telefonda işletim sistemine bağlı bir sesli asistan uygulaması görüyoruz. Bunlar Siri, Cortana ve Google Now. Tabii bunlar haricinde geliştiriciler tarafından yapılan uygulamalar da mevcut ancak saydığımız asistanlar en popüler olanları.

Siri birinci oldu!

ABD’de yapılan detaylı bir anketin sonucu, hangi sesli asistanın daha çok memnuniyet verdiğini ortaya çıkardı. Başlıktan ipucunu verdik, galibiyet Siri’de peki ama oranlar ne durumda?

Yapılan ankette çok sayıda kriter göz önünde bulunduruldu. Kriterler arasında asistanların yapay zekalarını zorlayacak seçeneklere de yer verildi. Bu şekilde Siri, Cortana ve Google Now tüm hünerlerini sergileyebildi.

Anket sonucunda Siri, diğer sesli asistanlar arasından kazanan isim olarak karşımıza çıktı. Değerlendirmenin ikincisi Cortana, sonuncusu ise Google Now oldu. Yapılan değerlendirmenin ortalamasına göre Siri, hatasız anlayan, kullanıcıya ikinci soruları en az soran ve internet aramalarına gerekmediği durumlar başvurmayan sesli asistan olarak karşımıza çıktı.

Anketin bir diğer ilginç sonucu ise erkeklerin, kadınlara oranla Siri’yi daha çok sevmesi oldu. Erkek kullanıcılar arasında Siri en popüler sesli asistan uygulamasıyken, kadınlar arasında en popüleri ise Cortana oldu. Kullanıcı tatmini konusunda Siri %81, Cortana %68 ve Google Now %57 gibi oranlara sahip.