Siri’yi geliştiren ekip artık Samsung çalışanı!

Siri’yi geliştiren ekip artık Samsung çalışanı!

2010 yılında Apple için Siri isimli sesli asistanı geliştiren Viv Labs şirketi, Samsung tarafından satın alındı.

Geçtiğimiz 2010 yılında duyurulan Siri, son dönemlerde Türkçe dil desteği ile artık ülkemizde de son derece popüler. iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch gibi cihazlarda sesli asistan yazılımı olarak çalışan Siri, kendisinden sonra duyurulan sesli asistan servislerine de ilham kaynağı olmayı başardı.Bu haberimizin konusu ise Siri’yi Apple için geliştiren ilk ekip. Siri’yi geliştiren ilk ekip bugün artık Apple bünyesinde çalışmıyor. Bir süredir çalışmalarına yeni bir sesli asistan üzerinde devam ediyor. Viv Labs şirketi altında geliştirilen Viv isimli yeni sesli asistan, son dönemlerde dikkat çekici yeniliklerini duyurdu.Viv isimli bu yeni sesli asistan, Siri’den çok daha karmaşık sorulara cevap verebiliyor. Yapay zeka anlamında yani işin arkaplanında çok daha donanımlı olan Viv, yakın zamanda samsung bünyesine katıldı.


TechCrunch’ın haberine göre Samsung, Viv Labs’ı resmen satın aldı. Ancak rakamlar gündeme gelmedi. Yani firmanın kaç paraya satıldığı henüz bilinmiyor. Asıl merak edilen ise rakamlar değil. Samsung’un bundan sonraki adımı.


Viv oldukça gelişmiş bir sesli asistan. Samsung ise yılda yaklaşık 500 milyon akıllı cihaz (akıllı telefon ve tablet bilgisayar) satıyor. Dolayısıyla bu yeni teknoloji Samsung cihazlarda bekleniyor. Apple Siri, Google Asistan, Microsoft Cortana derken şimdide Samsung tarafına özel bir sesli asistan ile karşılaşacağız gibi duruyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS