Son Dakika

Skype üzerinden ihbar devri

A A

02.11.2015 - 14:00

Akıllı telefonları ve geniş bant internet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla, hayatımıza farklı uygulamalar gelmeye başlıyor, alışkanlıklar değişiyor. Bunun en güzel örneklerinden biri İngiltere’den geldi. İngiltere’nin Peterborough bölgesindeki polis departmanında yeni bir uygulama denenecek. Resmi olarak duyurulan bu uygulama, teknoloji ile iç içe.

Skype üzerinden ihbar devri

Artık İngiltere’nın Peterborough bölgesindeki polis departmanı, Skype üzerinden ihbar kabul edecek. İngiliz vatandaşları, bir olay yaşandığında polisi Skype üzerinden arayarak durumu ihbar edebilecek. Eğer polisler gerek duyarsa, kamera açılmasını talep edecek ve görüntülü bir şekilde de ihbarlar değerlendirilecek. İngiliz vatandaşlarının bu servisten faydalanmak için araması gereken numara “101” olacak.

İlk etapta ilginç görünen bu uygulama aslında polis departmanı için maliyetleri düşürücü bir etki de yaratacak. Her gece yüzlerce farklı bölgede dolaşan devriye ekiplerinin sayısı bu sayede azaltılabilecek. İhbarın durumuna göre yapılması gerekenler yine Skype üzerinden vatandaşlara aktarılacak. Eğer gerek duyulmazsa, polisler olayı görüntülü olarak da görebildiği için bölgeye gitmeyecek. Bu durumun özellikle acil olmayan durumlardaki yoğunluğu büyük ölçüde azaltacağı tahmin ediliyor. Eğer bu yeni uygulama faydalı bulunursa, İngiltere’nin tüm polis ekiplerine bu şekilde ulaşmak mümkün olacak.