Snapdragon 820 ile ilgili yeni bilgiler var

Snapdragon 820 ile ilgili yeni bilgiler var

Qualcomm, mobil tarafın en bilindik işlemci serisi Snapdragon’a sahip. Snapdragon serisi, son dönemlerde ısınma skandalları ile gündeme gelse de yeni yonga Snapdragon 820 merakla bekleniyor. Şimdi ise yeni yongaya ilişkin bir iddia ortaya çıktı.

Çin kaynaklı iddiaya göre Snapdragon 820 yongası, Samsung’un yeni 10 nm FinFET mimarisiyle üretilecek. FinFET mimarisine zaten oldukça hakimiz. Samsung Galaxy S6 ve Galaxy Note 5 modelleri FinFET işlemciler kullanıyor. Bu işlemciler 14 nm teknolojisini kullanılıyordu. Snapdragon 820’de de 14 nm üretim teknolojisi kullanılacağı düşünülüyordu.


Ancak söylentiler bunun aksi yönünde. Samsung’un yeni 10 nm teknolojisinin Snapdragon 820’de kullanılacağı iddia ediliyor. Yani 14 nm geride bırakılacak. Tabii ki Snapdragon 820’nin özel bir versiyonunda da kullanılabilir. Tıpkı kişisel bilgisayarlarda kullanılan Intel I serisi işlemcilerde olduğu gibi aynı adı taşıyan ancak model numarası olarak farklılık gösteren işlemciler söz konusu olabilir. Bu konuda hala bir belirsizlik söz konusu. Bilinen tek şey, yeni Snapdragon 820 yongasıyla birlikte güç tüketimi azalacak, performans ise katlanarak artacak. Snapdragon 820 yongasında 64-bit mimariye sahip Kryo adı verilen çekirdekler kullanılacak.


Sonuç itibariyle 2016 yılında Snapdragon 820 kullanan modelleri sıkça göreceğiz. Yaklaşık 40 akıllı telefonun bu işlemciyi kullanacağı düşünülüyor. Samsung M1, NVIDIA Denver 2 ve Snapdragon 820 yongaları 2016 yılında sıkı bir rekabet içerisine girecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS