Snapdragon 830 Samsung tarafından üretilebilir

Snapdragon 830 Samsung tarafından üretilebilir

Mobil yongalar konusunda daha önce Apple ile defalarca anlaşma sağlayan Apple, diğer yandan kendi Exynos serisi yongalarını üretmeye de devam ediyor. Hatta kendi Exynos serisi yongalarını Meizu firmasına da satmaya başlayan Samsung bu alanda artık önemli bir üretici. Peki sıradaki hamle ne?

Güney Kore merkezli bir habere göre Samsung ve Qualcomm arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Snapdragon 830 yongası, Samsung tarafından üretilecek. Üretimde 10nm teknolojisinin kullanılacağı iddia ediliyor. 14nm FinFET mimarisinden sonra mobil cihazlarda 10nm’ye geçiş yapılması, kullanıcı tarafında verimlilik ve performans olarak hissedilecek.
Geçtiğimiz Şubat ayında Samsung, FinFET mimarisinin 7nm ve 5nm üretim teknolojisine uygun olduğundan bahsetmişti. Yani Samsung’un üretim imkanları bu noktada uygun görünüyor.


Haberin detaylarında Samsung ve Qualcomm’un bu yeni yongasında kullanacağı teknolojinin FoPLP olarak adlandırılacağı da söyleniyor. Üretim maliyetlerini düşüreceği iddia edilen bu teknoloji ile çok daha verimli mobil yongaların üretilmesi mümkün olacak. En azından iddialar bu yönde.


Eğer bu iddialar doğruysa Samsung, hem kendi imzasını taşıyacak olan yeni Exynos 8895 yongası hem de Snapdragon 830 ile sektörde lider haline gelebilir. Ancak TSMC’de bu konuda boş durmuyor. TSMC’nin de 10nm çalışmaları sürdürdüğü biliniyor. Önümüzdeki yıl mobil yonga üretim teknolojisinde dengeler değişecek gibi duruyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS