Son dakika Honor 10 tanıtıldı

Son dakika Honor 10 tanıtıldı

Son dakika Honor 10 tanıtıldı

Türkiye pazarında da kurumsal olarak boy göstermeye başlayan Honor, Çin’de düzenlediği özel bir etkinlikle yeni amiral gemisi modelini tanıttı. Peki, Honor 10 kullanıcılarına ne gibi özellikler vaat ediyor? İşte konunun detayları.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Honor, hali hazırda akıllı telefon pazarında en fazla telefon satan 3. şirket konumunda bulunan Huawei’nin yan kuruluşu. Honor şimdiye kadar Asya pazarına yönelik bir satış stratejisi ile yoluna devam ediyordu.

Fakat geçtiğimiz yıl Çinli üretici globalleşme yönünde önemli adımlar atmaya başladı. Zaten Honor’un Türkiye’de kurumsal olarak faaliyete geçmesinin temel nedenlerinden birisi de şirketin globalleşme çabaları. Keza Honor 10’a da bu bağlamda önemli bir iş düşüyor.

Honor 10 özellikleri

Honor, Huawei’nin yan kuruluşu olmasından ötürü iki firmanın cihazları arasında benzerlikler olması kabul edilebilir bir durum. Zira Honor modellerine baktığımız zaman genel olarak Kirin yonga setlerinin tercih edildiğini görüyoruz. Kirin yonga setleri de bizzat Huawei tarafından üretiliyor.

Bugün tanıtılan Honor 10 da tasarım anlamında fazlasıyla Huawei P20’yi andırıyor. Hatta iki cihaz arasındaki tek farkın, arka taraftaki çift ana kameradan kaynaklandığını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Keza Huawei ve Leica arasında kamera tarafında oluşturulan işbirliği Honor’u kapsamıyor. Bu da Honor 10’un kamera anlamında P20 kadar başarılı olamayabileceğine ufak bir işaret. Tabi ki yine de somut fotoğrafları görmeden bu konu hakkında yorum yapmak doğru olmaz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknik özellikler

Honor 10 gücünü Huawei tarafından geliştirilen Kirin 970 yonga setinden alıyor. Bu yonga seti ilk defa geçtiğimiz yıl satışa sunulan Mate 10 modelinde kullanılmıştı. Bilindiği üzere Kirin 970, aynı zamanda bağımsız bir AI çipine de sahip. Yani Honor 10’un yapay zeka anlamında gelişmiş bir model olduğunu varsayabiliriz.

Çinli üretici telefonu iki farklı RAM opsiyonuyla satışa sunmayı tercih etmiş. Dileyenler 4GB RAM’li, dileyenler ise 6GB RAM’li versiyonu tercih edebilirler. Elbette bu noktada dahili depolama tercihi de önem arz ediyor. Keza 4GB RAM’li versiyon 64GB dahili depolama alanına sahipken, 6GB RAM’li versiyonda ise dahili depolama alanı 128GB’ta çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Telefonda microSD kart desteği bulunmadığı için Honor 10’u satın alırken dahili depolama alanı, kullanım yoğunluğunuza göre belirlemenizi tavsiye ederiz.

3400 mAh kapasitesine sahip ortalama bir bataryadan beslenecek olan telefon, Honor’un yeni hızlı şarj teknolojisini de destekliyor. Keza Honor 10’un sıfırdan yüzde 50’ye kadar şarj olması sadece 25 dakika sürüyor.

Honor 10

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Kamera tarafında önemli farklar var

Huawei’nin kısa süre önce satışa sunduğu P20 ve P20 Pro modellerinin en önemli özelliği LEICA destekli ana kamera modülleriydi. Zaten Huawei’nin LEICA ile uzun süreli bir işbirliği bulunuyor. Fakat aynı işbirliğinin Honor adına devam etmiyor olması, kafalarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden olabilir.

Bu bağlamda kullanıcıları kötü bir sürprizin beklemediğini söylemek mümkün. Zira Honor’un yeni amiral gemisi modeli arka tarafında 16MP (f/1.8) + 24MP (f/2.0) çift ana kamera modülüyle geliyor. Bu kamera modülünün özellikle fotoğraf anlamında oldukça başarılı olduğu dile getiriliyor. Elbette somut fotoğraf örneklerini görmeden yorum yapmak pek doğru olmayacaktır.

Öte yandan, Honor 10’un selfie kamerasının da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Keza telefonun ön tarafında da 24MP’lik bir kamera söz konusu. Kısacası Honor’un yeni amiral gemisi modeli fotoğraf tutkunlarını memnun edebilecek bir kapasiteye sahip.

 

IPS LCD ekran tutkusu devam ediyor

Honor’un en zayıf olduğu noktalardan birisi de ekran tarafı diyebiliriz. Çinli akıllı telefon üreticisi OLED ekrana geçmeme konusunda oldukça ısrarlı. Keza şirketin yeni amiral gemisi modelinde OLED panel kullanabileceği iddiaları mevcuttu. Fakat görünen o ki Honor tercihini bir kez daha IPS LCD panelden yana kullanmış.

Honor 10, 1080 x 2280 piksel çözünürlüğünde 432ppi piksel yoğunluğuna sahip 5.84 inçlik bir ekrana sahip. Bu ekran hakkında söyleyebileceğimiz tek olumlu şey, ekran oranının 19:9 olması. En azından Honor bu konuda Sony gibi 16:9 çizgisinde diretmiyor.

Ekranın hemen alt kısmında bir parmak izi okuyucusu mevcut. Zaten bu tasarım çizgisi P20 ve P20 Pro’da da aynı şekildeydi.

Sonuç olarak Honor 10 için P20’nin biraz kırpılmış ve ucuz versiyonu yakıştırmasını yapmak yanlış olmayacaktır. Dünya genelinde Mayıs ayında satışa sunulacak olan telefon 415 dolar ile 480 dolar bandında satılacak. Dip not olarak cihazın kutudan ilk çıktığında Andorid 8.1 ile çalışacağını da belirtelim.