Sony gelecekteki planlarını açıkladı

Sony gelecekteki planlarını açıkladı

Sony gelecekteki planlarını açıkladı

Sony Bungie’yi bu hafta başında 3,6 milyar dolara sürpriz bir şekilde satın aldı. Ardından, Mart 2026’ya kadar 10’dan fazla yeni canlı oyun hizmetini piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu son derece iddialı bir plan ve Sony’nin PlayStation oyunları için geleneksel konsol istisnalarının ötesinde büyük bir genişlemeyi işaret ediyor.

Sony CFO’su Hiroki Totoki konuyla ilgili olarak “Bu satın almanın stratejik önemi, başarılı Destiny serisini almamızla sınırlı değil. Bunun yanı sıra şu anda geliştirilmekte olan yeni IP Bungie’nin elde edilmesi de önemli. Aynı zamanda Bungie’nin canlı oyun hizmetleri alanında geliştirdiği uzmanlık ve teknolojileri Sony grubuna dahil etme hedefimize de ulaştık” ifadelerini kullandı.

“Bungie ve PlayStation Studios arasındaki yakın işbirliği sayesinde, Mart 2026’da sona eren mali yılda 10’dan fazla canlı oyun hizmetini piyasaya sürmeyi hedefliyoruz.” ifadeleri de eklendi. Sony’nin Bungie’yi satın almasının tamamen Fortnite ile rekabet etmek amaçlı olduğu açıktı, ancak şimdi bu hırslar daha da yüksek görünüyor.

Bungie’nin IP’sinin, “karakter tabanlı” oynanışa sahip bir “çok oyunculu aksiyon oyunu” olduğu söyleniyor. Bungie, geçen yıl bir sonraki IP’sinin 2025’ten önce çıkacağını söyledi. Ancak bu, 10 oyundan sadece biri ve Eurogamer, çalışmalarda daha bir çok oyunun olduğuna işaret olduğuna dikkat çekiyor. Sony, Microsoft’un Fortnite’ın başarısına hakim olan Epic Games ile kapışmayı planlıyor. Destiny ve Bungie’nin teknolojisi, Sony’yi oyun pazarının bu önemli kısmına başarılı bir giriş yapması için çok iyi olabilir.