Sony'nin kârlılık oranı yükseliyor!

Sony'nin kârlılık oranı yükseliyor!

Japonya merkezli dev firma Sony, Xperia serisi akıllı telefon satışlarında sonunda istediğini elde etmeye başladı. Satış rakamları düşük olsa da karlılık konusunda Sony lider.

Akıllı telefon satışlarında satış rakamlarından daha önemli bir kriter olan “karlılık oranı” kavramı Sony için son dönemlerde oldukça iyi görünüyor. Android işletim sistemli cihazların satış rakamları konusunda Samsung lider olsa da, karlılık konusunda Sony neredeyse iki kat daha iyi. Ancak genel itibariyle sektörün bu konudaki lideri Apple.


ASP yani satılan ürün başına ortalama fiyat grafiğini aşağıda görebilirsiniz. Bu rakam, satılan ürünlerin fiyatlarının, satış sayısına oranıyla elde ediliyor. Yani satılan her ürünün ortalama kaç dolar fiyatı olduğu bilgisini ortaya koyuyor.  Bu istatistiğe göre sıralama Apple, Sony, HTC, Samsung, LG ve Microsoft şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu rakamı bir diğer yorumlama şekli ise şöyle; Samsung daha fazla akıllı telefon satıyor olabilir ancak pahalı telefon satamıyor, dolayısıyla ortalama düşüyor. Sony tercih eden kullanıcılar ise üst seviye modelleri tercih ediyor.


Apple’ın satılan her bir akıllı telefonunun ortalama fiyat bilgisi 691 dolar olarak belirtiliyor. İkinci sıradaki Sony 422 dolar, HTC 237 dolar ve Samsung 225 dolar elde ediyor. Bu istatistiğe göre sektörün lideri Apple olsa da, Android işletim sistemli akıllı telefon üreticileri sıralamasında Sony birinci oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS