SpaceX 143 uyduyu uzaya fırlatmayı başardı

SpaceX 143 uyduyu uzaya fırlatmayı başardı

SpaceX 143 uyduyu uzaya fırlatmayı başardı

Dünyanın en büyük uzay şirketlerinden bir tanesi olan SpaceX yeni rekor ile kendisinden bahsettirmeyi başardı. Hadi gelin konu ile ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugün yaptığı yeni bir fırlatma ile birlikte önemli bir başarı yakalayan SpaceX, yeni rekor kırdı. Uzay ve havacılık alanında artan rekabet her geçen gün daha çok şirketin kurulmasını sağlıyor. Amazon firmasının CEO’su Jeff Bezos gibi isimler kendileri ile pek alakalı olmayan uzay işlerine girişti.

Elon Musk ise zaten uzun bir süredir uzay alanında çalışmalar yürütüyordu. Diğer şirketlerin gelmesi ile birlikte rekabet kızıştı. Bu nedenle falcon 9 roketleri gibi üst düzey sistemler daha çok kullanıldı. Bugün ise yeni bir rekora imza atıldı.

SpaceX bildiğiniz üzere sürekli yeni rekorlar deniyor. Bu seferki rekor denemesi aslında pek kolay olmadı. İçerisinde Türkiye’ye ait uyduların da yer aldığı 143 küçük uydu fırlatıldı.
Böylece ilk defa şirket bu kadar fazla uyduyu aynı anda fırlatmayı başardı. Fakat bu seferki uydu iki aşamalıydı. Ayrıca şirketin bu yıl içerisinde ilk defa bir hafta içerisinde ard arda 2 fırlatış yaptığı görüldü. Geçtiğimiz günlerde falcon 9 roketi ile Starlink uyduları yörüngeye fırlatılmıştı.

Falcon 9 roketleri aynı zamanda yeni bir ünvan daha aldı. İlk kez bir uzay roketi ardı ardına sekizinci defa kullanılmış oldu. Yani SpaceX rekor üstüne rekor kırmayı başardı.