SpaceX 60 adet Starlink uydusu gönderdi

SpaceX 60 adet Starlink uydusu gönderdi

29 Ocak’ta gönderilen 60 uydu ile birlikte toplam sayı 240’a ulaşıldı. Toplamda 42.000 uyduya ulaşmayı hedefleyen şirket, önümüzdeki 5 ila 6 yıl boyunca her ay ortalama 2 kez uzaya bu uydulardan gönderecek. Yeniden yeryüzüne dönen Falcon 9 roketi, sonraki Starlink fırlatmalarında iş görebilecek.

Bu uydular Dünya’ya son derece yakın olacak ve bazı insanlar tarafından böyle birşey tehlikeli sınıfında değerlendiriliyor. Uyduların atmosfer çekimine girmesiyle birlikte yeryüzüne düşme ihtimali de bulunuyor.


SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin CEO görevini yürüten Elon Musk, kısaca misyonlarını anlattı. Gezegenimizin çevresini saran ve yere oldukça yakın olan birbirine bağlı 42 bin adet uydu ve bu uydular yardımıyla ucuz ve hiç görülmemiş hızlarda yüksek internet avantajı. Bunu sağlayabilmek içinse Dünya’nın tamamını sarmak gerekiyor.


Starlink uyduları birçok kişi tarafından devrim niteliğinde görülürken önemli bir topluluk bunu Dünya için son derece tehlikeli buluyor. Özellikle de uzay çöpleri konusunda büyük sorun yaşanabileceği ifade ediliyor. Tüm bu faktörlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS