SpaceX askeri uydularla uzayı silahlandıracak

SpaceX askeri uydularla uzayı silahlandıracak

SpaceX askeri uydularla uzayı silahlandıracak

Elon Musk’ın NASA ve ABD devlet kurumları ile yakın ilişkisi sonunda meyvesini verdi. Twitter’da yılladır çılgın atıp borsadaki şirketlerinin hisselerini sosyal medyadan manipüle eden çakal iş adamı, şimdi sırtını ABD’nin dev askeri bütçesine dayadı.

Musk’ın uzun uğraşları sonunda nihayet SpaceX askeri uyduları taşımaya başlıyor. Son derece pahalı ve aşırı gizli yükler olarak kabul edilen askeri uydular, bugüne kadar Musk’ın şirketine teslim edilmiyordu ve Musk bu yüzden ABD silahlı kuvvetlerine çok kırgındı.

ABD’nin yeni kurduğu Space Force (Uzay Gücü), gizli ve pahalı askeri uydularını yörüngeye fırlatmak için Musk’ın yeniden kullanılabilir roketlerini kullanmaya ikna oldu. Space Force, 2021 yılında Musk’ın roketleriyle yörüngeye beş tane GPS III uydusu fırlatacak. Bu uydular, ABD silahlı kuvvetlerinin operasyonlarında ihtiyaç duyduğu GPS verilerine daha hızlı erişmesini sağlayacak.

Musk ABD silahlı kuvvetli ile yapacağı bu ilk işten, 52.7 milyon doları cebe indirecek. Eğer ilk işte sorun çıkmaz ve yeni kurulan Space Force Musk ile uyumlu çalıştıklarını görürse, yüzlerce milyonlar dolarlık iş daha sırada bekliyor. Space Force’un önümüzdeki yıllarda uzaya çok yoğun bir şekilde yerleşmesi gerekiyor ve bu işlerin büyük çoğunluğunu Musk alacak gibi görünüyor. Zira, henüz SpaceX dışındaki şirketler, yeniden kullanılabilir roketlerinin başarını ispatlayabilmiş değiller.

ABD hükumeti, halizhazırda SpaceX’e güvendiğini göstermiş ve uzun yıllar sona astrontolarını SpaceX ile uzaya göndermeye başlamıştı. Ancak silahlı kuvvetlerin ağır gizlilik gerektiren uzay operasyonlarını Musk’a emanet etmesi Musk’ın ABD ile ilişkisinin artık başka bir boyuta taşındığının kanıtı. Zaten kendisi de sosyal medyadan bir ABD generali gibi konuşup, “canımızın istediği ülkede darbe yapar ve kaynaklarını kendimize alırız, alışın artık buna,” açıklaması yapmaktan çekinmiyordu. Musk’ın neden havaya girdiği şimdi anlaşılmış oldu.

Bu arada, uzayın silahlandırılması, uluslar arası anlaşmalarla yasaklanmış durumda ama tabi bu kimin umurunda? Halihazırda uzayda ABD, Rusya ve Çin’e ait gizli silahlar bulunduğu biliniyor. Musk’ın da şimdi uzaya yeni silahlar taşıyacağı düşünülüyor. Twitter’dan sıktığı duyarlı, demokratik, aydınlık iş adamı pozları buraya kadarmış.