SpaceX yörüngeye 60 uydu daha göndererek yeni projesini hızlandırdı

SpaceX yörüngeye 60 uydu daha göndererek yeni projesini hızlandırdı

İnternet hizmetlerinin herkese ulaşması için büyük bir çaba gösteren SpaceX gibi uzay şirketleri büyük bir popülarite kazandı. Bu tür hizmetlerin daha yaygın hale gelmesi için uzay kuruluşlarının çok daha fazla uydu fırlatması gerekiyor. Bu nedenle SpaceX 60 tane uydu daha uzaya gönderdi.

SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada Starlink adı verilen ağ için atmosfere toplam 3.000 uydu göndermek istediklerini ifade etti. Böylece dünya adeta bir ağ gibi sarılacak.


İlk olarak Kuzey ABD ve Kanada’da hizmete girmesi planlanan sistem, sadece bir yıl içerisinde aktif hale gelecek. 2020 yılından itibaren Kuzey bölgelerinde kullanılacak bu teknoloji zamanla dünyanın tamamına yayılacak. Böylece şebekenin olmadığı en derin noktalarda bile internet kullanımının sağlanması için gayret edilecek.


Şirket tarafından fırlatılan uyduların ağırlığı yaklaşık olarak 260 kilogram. Yörüngeden çıktıkları andan itibaren bu uydular atmosfere geçip yanmaya başlıyor. Bu nedenle güvenli oldukları söylenebilir. Peki sizce şirket 2020 yılına kadar bu hizmeti aktif hale getirebilecek mi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS