Stagefright virüsünden korunmanın yolları

Stagefright virüsünden korunmanın yolları

Android, şu sıralar Stagefright adı verilen bir virüsün tehlikesi altında. Bu yazımızda Stagefright virüsünden korunmak için faydalanabileceğiniz 5 uygulamayı sizler için derledik.

Söz konusu Stagefright virüsünun kökleri aslında 2010 yılına kadar uzanıyor. Android 2.2 Froyo sürümünden beri bu açığın olduğu söyleniyor, virüs uzaktan kontrol ediliyor ve bilişim korsanları bu virüsü uzaktan telefonunuza gönderebiliyor. Stagefright aslında telefonunuzun içinde olan bir virüs değil, Android’in içerisinde yer alan bir açıktan faydalanan virüsün adı. Telefonunuza dışardan yollanıyor. Bunun sebebi ise bahsettiğimiz medya kütüphanesinde yer alan bir güvenlik açığı.


Piyasada yer alan Android cihazlarının büyük bir bölümü bu güvenlik açığına sahip. Yaklaşık 950 milyon mobil cihazdan bahsediliyor. Bu güvenlik açığı Nexus cihazlar bulunmuyor ancak Samsung, LG, Sony ve HTC gibi dev üreticilerin modellerinde bu güvenlik açığı hala var. Üreticiler bu güvenlik açığını giderecek bir güncelleme yayana kadar aşağıdaki uygulamalardan birini kullanmanızı öneriyoruz.


İlerleyen sayfalarda Android için bir tehdit olan Stagefright virüsünden korunmanıza yardımcı olacak 5 uygulamayı bulabilirsiniz. Stagefright hakkındaki yorumlarınızı aşağıda sizlerden bekliyoruz.Stagefright Detector App


Zimperium zLab tarafından yayınlanan uygulama tamamen ücretsiz. Stagefright virüsüne karşı savunmasız olup olmadığınızı, sisteminizi güncellemeniz gerektiğini söylüyor.Stagefright Detector


Uygulama Stagefright virüsünün sisteminize bulaşıp bulaşmadığını denetliyor, ardından eğer isterseniz bu virüsün bulaşmasını önleyen MMS ayarını değiştiriyor. Yine ücretsizler arasında yer alıyor.


 


StageFright Scanner


Bu uygulama da benzer şekilde Stagefright virüsünün sisteminize bulaşıp bulaşmadığını tarıyor, eğer bulaşmışsa virüsü telefonunuzdan siliyor. Ücretsiz olarak yayınlanan uygulamayı denemenizi öneriyoruz.


 


ESET Stagefright Detector


Tüm bu uygulamalar arasında en bilindik olan uygulama ESET’in uygulaması. Bu uygulama sisteminizi tarıyor ancak virüs bulursa silemiyor. Onun yerine bilinmeyen kaynaklardan gelen MMS mesajları engelliyor. Çünkü Stagefright virüsü MMS ile bulaşıyor.


 


Stagefright Disabler


Listenin en gelişmiş ve aynı zamanda tek ücretli uygulaması bu. Root yetkisi isteyen uygulama 3,29 TL’ye satılıyor. Stagefright virüsü bulamışsa tespit edip siliyor, aynı zamanda sistemdeki bu açığı güncellemeden önce düzeltiyor. Telefonunuzun ana sistem dosyalarını yedeklediği için herhangi bir sorun çıkmadığı söylenmiş. Nexus 4, Nexus 5, Sony ve LG cihazlarda denendiği bilgisi verilmiş.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS