Starlink büyük başarı yakaladı

Starlink büyük başarı yakaladı

Starlink büyük başarı yakaladı

Herkesin yakından takip ettiği ilk Starlink kullanıcıları internet hızı konusunda durumdan son derece memnun. İşte konuyla alakalı merak edilen detaylar...

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firmasının ilk Starlink kullanıcıları internet hızı ile alakalı değerlendirme yaptı. Herkes bu projede verilecek olan internetin son derece düşük hızda olacağını ifade ediyordu. Şimdi ise durum az da olsa tersine döndü diyebiliriz.

Starlink kullanıcıları ilk etapta ABD’den seçildi. Planlamalara göre buralardan sonra diğer ülkelerde de internet projeleri geliştirilecekti. Ancak durum sanıldığından daha hızlı ilerliyor.

Starlink ile alakalı hız haberleri kendiliğinden ortaya atılmadı. Şirket tarafından gönderilen e-postada veri hızının 50 Mb/s ile 150 Mb/s arasında olacağı söyleniyordu. Yani Starlink bile tam olarak hızdan emin değildi.

Bu maillerin hemen ardından, “Starlink, oyunu tamamen değiştirecek” ifadelerine daha fazla yer verilmeye başlandı. Gerçketen de bahsedilen durum gerçekleşti. Yaklaşık 174 Mbps indirme hızı yakalandı ve bu ilk sefer için harika denilebilecek seviyedeydi. Başka bir kullanıcı 161 Mbps indirme hızı yakaladığını ekran görüntüsüyle gösterdi.

Kısacası şirket bile böyle bir başarı yakalamayı beklemiyordu. Eylül 2020 Küresel Hızlar Endeksi tarafından Türkiye interneti de değerlendirildi. Buna göre sabit geniş bant internette 27,86 Mbps indirme hızı ancak yakalanabiliyor. Bu durum Starlink Türkiye’ye geldiğinde değişebilir.