Starlink uçaklarda internet hizmeti kısa sürede başlıyor

Starlink uçaklarda internet hizmeti kısa sürede başlıyor

Starlink uçaklarda internet hizmeti kısa sürede başlıyor

Starlink uçaklarda internet hizmeti vermeye başlayacak. Şimdiden birçok görüşme yapılmaya başlandı bile. Hadi gelin konu ile ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

SpaceX Starlink projesini bundan uzun bir süre önce açıklamıştı. Neredeyse her yerde kullanım alanı olan bu proje için büyük beklentiler var. Uydu interneti projesi olarak adlandırılan bu çalışma kademe kademe her yere yayılacak. Öncelikle sabit durumda olan kullanıcılara bu internet ulaştırıldı.

Bildiğiniz üzere Telekomünikasyon şirketleri interneti sabit durumdaki kişilere dağıtıyor. Starlink de aynısını yaptı. Bunun hemen ardından yeni bir haber verildi. Uydudan internet projesi hareket halindeki araçlarda da uygulanacak. Böylece birçok kişi bu hizmetlerden yararlanabilecek.

Havacılık sektörünün devleri tarafından yapılan bir toplantıda Starlink yöneticileri konuştu. Yapılan açıklamalarda uçaklara çok daha hızlı internet getirilmesinin planlandığı ifade edildi. Böylece projenin bir diğer aşaması için görüşmeler daha şimdiden başladı.

Starlink yöneticisi havayolu şirketleri ile yaptıkları sunumda demo uygulamalar gösterdiklerini ifade etti. Böylece çok kısa bir süre içerisinde yolcu uçaklarında böyle bir sistemin kullanılabileceği ortaya çıktı. Şimdilik uydudan internet projesi sadece sabit konumda olanlara ve araçları ile hareket halindeki kişilere aktarılıyor. Şirket hepsinin aşama aşama geçilmesini tercih ediyor.

Gökyüzünde ve yeryüzünde bulunan istasyonlarla iletişim halinde olduklarını ifade eden Starlink yöneticisi Jonathan Hofeller, son derece iddialı konuştu. Ona göre birkaç yıl içerisinde Starlink uçaklarda kullanılacak. Peki sizce uçaklarda uydudan internet kullanılması neleri değiştirebilir?