hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Starlink yeni hizmetleri için tarih verdi

  Starlink yeni hizmetleri için tarih verdi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Şirket tarafından yeni yayınlanan bir tanıtım sitesine göre, Starlink’in merakla beklenen uydu hücresel hizmeti Direct-to-Cell’in lansmanının 2024 yılında SMS için de sunulmaya başlayacağı bildiriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonunda sistem “karada, göllerde veya kıyı sularında nerede olursanız olun mesajlaşmaya, arama yapmaya ve gezinmeye her yerde erişim sağlayacak” ve LTE standardı aracılığıyla IoT cihazlarına bağlanacak.

  Starlink, ilk olarak geçtiğimiz Ağustos ayında “Coverage and Above and Beyond” etkinliğinde duyurulan projede T-Mobile ile ortaklık kurmuştu. İşbirliğine göre T-Mobile’ın 5G spektrumunun bir kısmı uydu şirketinin ikinci nesil uyduları tarafından kullanılacak.

  Şirket ise T-Mobile telefonlarının uydu ağına erişmesine izin verecek ve cep telefonu servis sağlayıcısına Amerika Birleşik Devletleri’nin “neredeyse tam kapsama alanını” sağlayacak.

  Geçtiğimiz Ağustos ayındaki etkinlik sırasında SpaceX CEO’su Elon Musk, “Starlink V2″nin bu yıl belirli cep telefonlarında ve Tesla araçlarında piyasaya sürüleceğini tweetledi.

  “Bunu T-Mobile ile yapmaktan inanılmaz heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı. SpaceX’in Starlink kurumsal satışlarından sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Hofeller testlerin 2023’te başlayacağını tahmin ettiği Mart 2023 Uydu Konferansı ve Sergisi’ndeki bir panel tartışmasında planlarını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4.265 uydudan oluşan mevcut takımyıldızı yeni hücre servisiyle uyumlu değil, bu nedenle şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde gerekli eNodeB modemi kurulu olarak tamamen yeni bir mikrosat serisi başlatması gerekecek. Daha fazla uydu fırlatıldıkça ek ses ve veri özellikleri kullanıma sunulacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow