Steve Wozniak uzay rekabetine önemli bir yenilik getirecek

Steve Wozniak uzay rekabetine önemli bir yenilik getirecek

Steve Wozniak uzay rekabetine önemli bir yenilik getirecek

Apple markasının eski kurucuları arasında yer alan Steve Wozniak uzay rekabetine yöneliyor. Elon Musk ve Jeff Bezos gibi isimlerden sonra şimdi de Wozniak buraya doğru yöneldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Kendisi yeni bir mesaj paylaştı ve böylece uzay sektörüne giriş yaptığını açıklamış oldu. Attığı şifreli mesaja bakılırsa kendi şirketi biraz daha farklı olacak.

Küresel çapta uzay şirketlerinin sayısı ciddi oranda artış gösterdi. Özel uzay firmaları ise daha ön planda. Bildiğiniz üzere önceden ağırlıklı olarak NASA gibi devlet destekli kurumlar ön plandaydı. Şimdi ise işin rengi biraz daha değişmiş gibi görünüyor. SpaceX ile başlayan özel sektör hücumu devam ediyor.

Wozniak, Private ile Privateer isimleri arasındaki benzerliği kullandı ve böylece kendi şirketini Privateer olarak isimlendirdi. Gökyüzünün artık sınır olmadığını ifade eden kendisi aynı şekilde tüm dünyanın bir olduğunu söyledi. Ona göre ülkeler veya milletlerden ziyade gezegen var.

Her ne kadar uzay yarışları müthiş bir boyuta ulaşsa bile yine de o bunu gerçek bir yarış olarak görmüyor. Ona göre uzay herkesin içinde bulunması gereken bir proje. Böylece kendisi dünyanın tamamını işin içerisine dahil etmek istiyor gibi görünüyor. Özellikle uzay turizmi ile birlikte sıradan insanlar bile uzaya gidip burada zaman geçirebilecek.

Çevre girişimlerini destekleyen Wozniak, aynı şekilde askeri oluşumların içerisinde yer almamaya çalışıyor. Ayrıca açık kaynak kodlu yazılımları savunması ile biliniyor.