Strateji oyunları ne tür beceriler geliştiriyor

Strateji oyunları ne tür beceriler geliştiriyor

Strateji oyunları ne tür beceriler geliştiriyor

Bilim insanları tarafından yapılan ve strateji oyunları oynayanların becerileri üzerine odaklanan bir araştırma, büyük ses getirdi. İşte o araştırma ve ortaya çıkan bazı sonuçlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Strateji oyunları oynayanların becerileri konusunda birçok iddia ortaya atılıyor. Her ne kadar aksiyon ağırlıklı oyunlar daha fazla tercih edilse bile yine de strateji oyunlarına ciddi bir önem veriliyor. Bu oyunların “ciddi oyunlar” olarak isimlendirilmesi ise büyük önem taşıyor. Oyun alanında uzman olan kişiler bu ciddi oyunları oynayanlar hakkında değerlendirme yaptı.

Değerlendirmeye göre strateji türündeki video oyunlarının yönetim becerileri ile çok yakından ilgili olduğu ortaya çıktı. Çarpıcı sonuçların görüldüğü bu araştırma türünün tek örneği denilebilir.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmaların sonucunda strateji oyunlarının bazı yararlar sağladığı ortaya çıktı. Buna göre problem çözme, organize etme ve planlama becerileri bu oyunları oynayan kişilerde daha fazla gelişiyor.

Anket yoluyla alınan bilgiler bu sonuçların ortaya çıkmasını sağladı. Gizli değerlendirmeler yapıldığı için ankete katılanlar korku yaşamadı. Bilim insanları yaptıkları çalışmada, Civilization oyununu örnek gösterdi. Bu oyun, strateji geliştirmeyi seven kişilerin en fazla talep gösterdiği oyunlar arasında yer alıyor.

Mark Zuckerberg bugüne kadar strateji oyunlarına aşırı düşkün olduğunu hep söyledi. Onun bu tutkusu planlama ve yönetim becerileri kazanmasını sağladı. Bilim insanlarının yaptığı çalışmaları toparlamak gerekirse zaten oyunlarının hayatta büyük yarar sağladığı görülüyor. Ayrıca liderlik özelliğine sahip olan kişilerin strateji oyunlarına daha fazla yöneldiği de açıklandı.