Sunroof hava yastığı seri üretime geçiyor

Sunroof hava yastığı seri üretime geçiyor

Hyundai ise sürücü ve yolcu güvenlik problemlerini çözmek için otomobilin tavanını 0.08 saniye kadar hızla örten yeni bir hava yastığı sistemi geliştirdi.

Dünyanın ilk panaromik hava yastığı geçtiğimiz aylarda Kore merkezli otomobil parça tedarikçisi Hyundai Mobis tarafından tanıtıldı. Panaromik sunrooflar son yıllarda tüm markalar tarafından giriş seviyesinden en lüks modellere kadar kullanıyor. Bu sunrooflara sahip modeller pahalı fiyat etiketlerine rağmen kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Çünkü otomobillerin klostrofobik iç mekanlarına ferah bir hava katıyor. Ancak son yıllarda dünya genelinde gerçekleşen trafik kazalarında birçok kişi sunrooftan fırlayarak yaralandı veya hayatını kaybetti.

Bu sistem yolcuların olası bir kaza anından sunrooftan fırlamalarını ve kırılan cam parçalarından yara almalarını engelleyecek. Hyundai Mobis’in yayınladığı test videosunda tavan hava yastığı dışında tampon hava yastıkları da görülüyor.

Hyundai Mobis geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada bu hava yastıklarının seri üretime geçeceğini söyledi. Ancak bu tür güvenlik sistemlerinin otomobillerin karmaşıklığını ve üretim maliyetlerini arttırabileceği düşünülüyor. Bu nedenle seri üretim aşaması bir adım ertelendi.

Test aşamasını başarıyla geçen hava yastığı sistemi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi’nin büyük beğenisini topladı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS