Sürücüsüz araçlar 2021 yılında rekor talep görebilir

Sürücüsüz araçlar 2021 yılında rekor talep görebilir

Sürücüsüz araçlar 2021 yılında rekor talep görebilir

Günümüzün en büyük teknolojileri içerisinde yer alan sürücüsüz araçlar 2021 yılında rekor seviyelere çıkabilir. Konu ile ilgili çok ciddi bir beklentinin olduğunu söyleyebiliriz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bütün dünyada otonom sistemlere olan talep artış gösteriyor. Üretim miktarının artırılma avantajı bu tür sistemlerde oldukça yüksek. Ayrıca insanlar her gün yaptıkları aynı şeyleri devam ettirmek istemiyor. Bu nedenle daha farklı meslek alanlarına yöneliyor. Mesela her gün fabrikada çalışarak aynı montajı yapacak işçiler bulmak son derece zorlaştı.

Aynı şekilde lojistik için çalışacak kalifiye eleman sayısında da büyük oranda bir azalma var. İnsanlar bunların yerine çok daha farklı alanlara yöneliyor. Durum böyle olunca sürücüsüz araçlar için ciddi fırsatlar ortaya çıktı. Özellikle son dönemlerde buna yoğun bir talep olduğu görülüyor.

Hyundai, Volkswagen ve BMW gibi şirketler daha şimdiden elektrikli araç alanına yöneldi. Hatta bazı şirketler büyük iddialarda bulunabiliyor. Mesela Hyundai kendi araçlarının neredeyse tamamını elektrikli hale getirmek istediğini ifade ediyor. Ayrıca sürücüsüz modellere ağırlık vereceklerini açıkladı.

Tesla bildiğiniz üzere uzun bir süredir otonom araçlar ile alakalı çalışıyor. Geliştirmeye çalıştığı sürücüsüz araçlar 2021 yılında trafiğe çıkabilir. Aynı şekilde diğer büyük otomotiv firmalarının da benzer faaliyetler yürüttüğü biliniyor. Kısacası neredeyse tüm otomobil markaları bu alana büyük önem veriyor.

Tüm bu koşullar bir araya getirildiğinde 2021 yılında otonom araçlar ile ilgili büyük gelişmeler yaşanabilir. Otomotiv devleri elektrikli sürücüsüz otomobiller için tüm güçleri ile çalışıyor muhtemelen 10 yıl içerisinde otomotiv dünyası tahmin edilenden çok daha farklı olacak.