Sürücüsüz araçta yaya tanıma sistemi

Sürücüsüz araçta yaya tanıma sistemi

Sürücüsüz araçta yaya tanıma sistemi

Henüz daha elektrikli otomobiller tam anlamıyla yaygınlaşmadan, otomotiv sektörünün sıradaki hedefi belli oldu. “Sürücüsüz otomobil” konusunda çok sayıda firma çalışma yapıyor. En bilindik örneği ise Google. Bu araçlar şehir içi trafikte gerçekten güvenli mi?

California Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yaya tanıma sistemi ile bu soruya bir nebze de olsa cevap bulabiliriz. Üniversite, sürücüsüz otomobil konusunda yaptığı çalışmalarda bir çeşit yaya tanıma sistemi geliştirdi ve bu sistemin yayaları nasıl algıladığını, arabanın gözünden paylaştı. Görüntüleme sistemi ile birleştirilmiş bir yapay zekaya sahip olan araç, trafik akışı esnasında şehir içerisinde yayaları başarılı bir şekilde algılayabiliyor. Algılanan yayaların hareket alanı kırmızı bir dikdörtgen içerisine alınıyor.

Araç yayanın uzaklığına göre farklı tepkiler veriyor. Yani yaya uzaktaysa yavaşlamıyor, yayanın yürürken kollarını sallaması, sırt çantası ve bavul gibi detaylar da bu hareket alanına dahil ediliyor. Proje lideri Prof. Nuno Vasconcelos, araç üzerindeki görüntüleme sisteminin insan gözünün tepkileriyle eş olduğunu iddia ediyor.