Teknoloji dünyası Trump’a karşı

Teknoloji dünyası Trump’a karşı

Teknoloji dünyası Donald Trump’ın ikinci seyahat yasağına karşı birleşti. Birçok dev firma Amerikan Başkanı’nın kararının makheme tarafından bozulması için uğraşıyor.

Hatırlayacağınız gibi yeni Amerikan başkanı Donald Trump birkaç öy aldığı seyahat yasağı kararı ile hemen hemen her kesimden tepki toplamıştı. 7 müslüman ülkede yaşayan kişilerin Amerika’ya girmesini yasaklayan bu karar, teknoloji dünyasından da tepki gördü. Amerikan Başkanı’nın bu kararı daha sonra Federal Mahkeme tarafından bozuldu. Ancak Trump geri adım atmadı ve bu kararı ikinci kez yürürlüğe koydu. Bu kez 7 yerine 6 müslüman ülkeye karşı seyahat yasağı getirildi.


Amerikan Başkanı’nın bu ikinci kararı da teknoloji dünyası tarafından tepkiyle karşılandı. Aralarında Google, Facebook, Amazon ve Snap’in bulunduğu 160’dan fazla teknoloji firması, yeni seyahat yasağına karşı birleşti. Bu teknoloji şirketleri, yasağın durdurulması için mahkemeye başvurdu. Teknoloji şirketlerine göre bu seyahat yasağı Amerikan şirketlerini, bu şirketlerin çalışanlarını ve dolayısıyla da tüm Amerikan ekonomisini kötü etkiliyor. Mahkemeye yapılan itirazda bu seyahat yasağı yüzünden teknoloji şirketlerinin yetenekli çalışanları çekmesi imkansız hale geliyor.


Trump’ın seyahat kararını sonunda kabul ettirip ettiremeyeceği bilinmez. Ancak bildiğimiz bir şey var ki o da teknoloji şirketleri yeni Amerikan Başkanı’na karşı durmaya kararlı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS