Son Dakika

Telefon üretimi 37 milyon azaldı! Fiyatlar artıyor

Telefon üretimi 37 milyon azaldı! Fiyatlar artıyor

Telefon üretimi 37 milyon azaldı! Fiyatlar artıyor

Ünlü araştırma şirketi Strategy Analytics, 2020 yılının Şubat ayındaki telefon satışlarının 2019 yılındaki Şubat ayı telefon satışlarına oranla keskin bir düşüş yaşadığını gösteren bir rapor yayınladı.

Küresel sevkiyatlar %38 düşüşle 61.8 milyon adede geriledi. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında bu rakam 99.2 milyon adetti. Bu da gösteriyor ki Covid-19 teknoloji şirketlerini telefon konusunda 37 milyonluk adetlik satış zararına uğrattı.

Bildiğiniz gibi akıllı telefon üretimlerinin çoğu Çin’de gerçekleşiyordu. Aralık ayında Covid-19 virüsünün patlak vermesiyle birlikte Çin’de Ocak ayında üretimler durduruldu. Üretimlerin durması dünyanın bir çok yerinde üretim yapan firmaları da olumsuz etkiledi. Tedarik zincirinde yaşanan problemler teknoloji devlerini sadece telefon üretimi konusunda değil diğer konularda da zor durumda bıraktı.

Strategy Analytics Kıdemli Analisti Yiwen Wu:”Covid 19 korkusu Avrupa’ya, Kuzey Amerika’ya ve diğer kıtalara yayıldı. İnsanlar evlerinden çıkmak istemiyorlar. Zorunlu harcamalara yönelip lüks tüketim mallarından uzaklaşıyorlar. Akıllı telefon endüstrisinin önümüzdeki günlerde satışları arttırmak için internet üzerinden flaş indirimler yapmak için her zamankinden daha fazla çalışması lazım.” dedi. Ayrıca Strategy Analytics genel müdürü Neil Waston:”2020 yılının Şubat ayında akıllı telefon pazarı tarihindeki en büyük düşüşü gördü. Çin’de ortaya çıkan virüs nedeniyle akıllı telefon arzı ve talebi Asya’da çöktü ve dünyanın geri kalanında yavaşladı.” şeklinde konuştu.

Acaba üretilen telefon fiyatlarının düşürülmesi istenilen satış rakamlarının yakalanmasına imkan sağlar mı? Bu haberin düzenlendiği şu saatlerde bile hala Covid-19 vaka sayısında artışlar yaşanmakta. Coronavirüs pandeminin yol açtığı ekonomik kriz önümüzdeki süreçte giderek artacağa benziyor. İnsanlar işten çıkarılacak daha düşük bir yıllık gelir seviyesi ile hayatlarını idame ettirmeye çalışacaklar. Daha az bir harcanabilir gelirle telefonlarının modelini yükseltmek isteyecekler mi bu konuda düşünmek gerek.